Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonštrukcia komína alebo prestavba komína

Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť ohľadom komína. Mám komín, ktorý prechádza stredom domu a je vysoký 10 metrov. Dával som ho čistiť kominárovi lebo mi dymil kotol a mal som zadymenú celú pivnicu. Kotol mal slabý ťah a bol celý zaliaty od dechtu. Kominár mi na to povedal, že komín je v hroznom stave a nedá sa poriadne vyčistiť. Ako príčinu uviedol malý priemer prieduchu. Prieduch je 150 mm. Priemer vývodu z kotla je 180 mm takže to spôsobilo zaliatie komína a celého kotla. Kotol je na tuhé palivo zn. FAKORA. Kominár povedal, že potrebujem vačší priemer prieduchu aspoň na 200 mm nakoľko chcem neskôr na tento komín napojiť aj kozub. Povedal mi aj niekoľko riešení s frézovaním a vyvložkovaním komína. Na internete som čítal aj o prúdení vzduchu ku kotlu a podobné články. Rozmýšľal som aj o rozšírení komína ale neviem či to bude možné nakoľko komín prechádza stredom domu a skoro cez všetky izby. Takisto som uvažoval o rekonštrukcii komína od povalovej časti smerom hore ale neviem či by to stačilo. Poprosil by som Vás o radu, akú možnosť zvoliť a čo by bolo najvhodnejšie.

Ďakujem za každú radu a ostávam s pozdravom.

Pokud se tam bydlí, tak jedině frézovat a vložkovat. Nedovedu si představit bouraní komína za provozu domácnosti.
Otázkou bude, zda umožní stávajicí stěny komína frézování na požadovaný průměr tak, aby z komína ještě něco zbylo.