Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Nepájivé kontaktní pole a haldu součástek pořídíš za zlomek ceny, variabilita možných zapojení navíc bude nekonečná.
Já jsem si před cca 2 lety na hraní koupil tohle, je to víceméně totéž a občas si pohraju.
V dětství jsem měl MEZ Elektronika 02, to byla paráda, když jsem poprvé stvořil rádio
Já měl i Elektronik 1, tedy ty ty bláznivý kostičky. Nikdy to nefungovalo dobře, byl tam vždy špatný dotek a musely se šponovat kontakty.
To jsme měli ve stanici mladých techniků, kostky byly shora oranžové a s tím dotekem nelze, než souhlasit. Hle, našel jsem vyobrazení:
Ano, to je on. U větších obvodů, kdy tam bylo hodně kostiček se šponovala ta montážní deska - byla brutálně prohnutá. Fungovalo to jen když jí člověk něčím zatížil, aspoň rukou.
Tohle bylo super! Pamatuju si, jak jsem podle návodu sestavil krystalku, která fungovala, to byl objev!
Jako dítě jsem jí měl v cca 6 letech.
Nepájivé pole je jistě zajímavé, ale pro dítě zcela nevhodné.
Naopak tahle stavebnice mi dala dost velké základy.
Další v řadě byla stavebnice MEZ ELEKTRONIK.
Podobné neco se vozilo z bývalého CCCP tesne pre rokom 1989, kamarád to vlastnil. Bolo to ešte prepracovanejšie. Boli to kostky s bočnými kontaktami, k tomu rám, zdroj + búhví co ješte.
Po pár mesícich sme to vykuchali, nahradili inými súčiastkami, neskôr funkčnými blokmi. Konstruktér by to nespoznal.
Vrcholom vývoja bol pomerne výkonný vysielač FM, dosah cca 1 Km ... o čistote frekvenčného spektra nejaká úvaha nebola .... kto ladil cez pásmo FM mal možnosť príjmat pirátske vysielanie, Rock a Pop ....
Zas nekdo objevil teplú vodu ... je to ako s vtipmi, zmiznú, aby sa o pár rokov znovu objavili
Mladýmu (bude mu 9) jsem vloni k Vánocům pořídil Voltíka 1 a 2. Docela slavil úspěch. Dvojku sice skládá jen podle obrázků bez pochopení principu, ale snad k tomu časem dojde.
Koukám, že někdo exhumoval můj starý dotaz. Ten odkaz mi nefunguje po té době, myslím, že je teď tady:
https://www.indiegogo.com/projects/electra-i-modul ar-electronics-education-kit
ale nezkoumal jsem, jestli je to někde i česky a za české peníze.
Je zajímavé, že zájem o stavebnice pro děti se před vánoci zvyšuje
IMHO elektrostavebnice jsou většinou z hlediska propojování složité, nespolehlivé nebo drahé.
Takové stavebnice by v současné době mohly být kombinovány s nějakým simulačním programem na PC, nebylo by od věci, kdyby nabídly i možnost použít PC jako zdroj signálu a osciloskop.
Pokud bych teď kupoval něco takového pro vnoučata (jestli se na nějaká zmůžu), pouvažoval bych třeba i o tomhle:
m-e2-elektronic
BTW: Nejsem agent ani téhle firmy.
Tak to vypadá celkem spolehlivě z hlediska kontaktů, což je obvykle problémové. Tohle je také hezké.
Dříve jsme začínali pájení "vrabčího" hnízda a rabovali staré TVP... Ani nepájivému poli bych se nevyhýbal a třeba PICAXE vypadá také zajímavě.
Kostičky nebo moduly se součástkami ne.
Jak tu psal už před lety Jirka44, nejlepší je nepájivé kontaktní pole, skutečné součástky a to kolem a hlavně dobrou knížku nebo návody (třeba i k těm stavebnicím z kostiček), katalogové listy integrovaných obvodů, aby se vědělo, na kterou nožičku se má co připojit, nějaké to nářadí (dobré štípací kleštičky, pinsetu, ploché kleštičky, šroubovák, páječku na nezbytně nutné pájení) a krabici s různými vraky součástek - reproduktory, přepínače, tlačítka, motorky, LED, konektory, atd.
Na webu se dá najít mnoho různých zajímavých obvodů pro začátečníky i s docela podrobným popisem. Analogové (zesilovače, zdroje, apod), digitální (TTL i CMOS) obvody, nebo i moduly mikropočítačů Arduino a podobné.