Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co použít na trámový strop v chalupě

Dobrý den, prosím o radu se stropem na staré chalupě. Na jaře jsme koupili chalupu v Jižních čechách, postavenou někdy na počátku století. Jedná se o kamné, místy smíšené stavení, stěny tlusté 70cm. Na několika místech, většinou u zdí, ale i jinde je popraskaný strop, někde i dost prověšený. Jedno z míst jsem otloukl a zjistil, že se jedná o omítnutý přidrátkovaný rákos na trámovém stropě. Sktečně tam nejsou prkna, ale jeden trám vedle druhého, cca 16x16cm. Nevím, jestli to tak má být, ale stropy jsou v podstatě všude jakoby "volné". Nejsou pevně "přilepené" k trámům, ale spíš asi visí na tom rákosu. Prosím poraďte, jak špatná místa opravit (dá se ještě vůbec sehnat rákos, ze kterého to je? nebo je nesmysl to dělat "stejně blbě", jako to je?), či zda mám stropy otlouct celé a nějak "udělat znovu" - jak? Uvažoval jsem buď sádrokarton na laťový rošt, ale do toho se mi moc nechce, protože bych chtěl alespoň trošku zachovat ráz toho stavení. Nějaký zedník mi radil našroubovat přímo do trámů fasádní polystyren, přetáhnout lepidlem, perlinkou a naštukovat. Zároveň by tam byla i izolace, což asi není na škodu. Pak jsem ještě někde zde v diskusi našel možnost našroubování heraklitových desek, rabicku, špric a omítku. To se mi zdá zase dost pracné a sám bych to skoro určitě nezvládl. Předem děkuji za každou radu.

Kdyz chces zachovat raz chaloupky nebo co to je, dej si tu praci, oklep to, vycisti spary a nech jenom ten tramovy strop "holy". Mam to za sebou, je to strasna prace ale jak to drevo otevres a naolejujes na prirodno, je to neskutecne krasne ... jestli mas mezi povalama spary, ja je seshora vycpal lnenym provazem.
Nebude s tim kazdy souhlasit, ale je to takove pekne stare, netuctove.

DKK