Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem tip na stavbu prozváněčky

Dobrý den. Měl by někdo nějaký tip/rady na stavbu prozváněčky, která se při nechtěném styku s napětím (230V AC) nezničí? Ještě líp, kdyby fáze byla indikována diodou nebo doutnavkou..ale zároveň by byl ochráněný obvod prozváněčky. Jednoduchou prozváněčku mam postavenou (Li 3V baterie, LED diodka, piezoměnič se samobuzenim (piezosirénka) ale při nechtěném styku s fází odešla všechna elektronika.. Díky moc za rady P.

Tak jak píše Bahno by to sice šlo, ale zkoušečka by pravděpodobně indikovala obvod i tam , kde není, například přes kapacitu sousedních vodičů v kabelu. Snad řešením by byla tlumivka (filtr 50Hz) na hrotu zkoušečky. Ale vzhledem k požadavku na nízký ohmický odpor by zkoušečka byla trochu hůře přenosná :-D
Já bych asi při použití prozváněčky raději zkoušený obvod vypnul.

no mně nejde ani tak o stavbu samotný prozváněčky jako jen o nějakou radu (nejlíp schéma kdyby někdo byl tak hodnej)zapojení aby náhodnej styk s fází nezničil obvod prozváněčky.. ta indikace fáze taky není nutnost, priorita je jen nezničení prozváněčky před napětím 230...

Ta kapacita vodicu neni zas tak velka, alespon v ramci objektu. Tipnu si, ze metr CYKYny by mohl mit 20pF/m, a na protlaceni trochy vykonu pri 12kHz by to chtelo rekneme 13uF, aby impendance byla 4kOhm a na vysokoimpendancnich sluchatkach se to delilo 1:1.

Ale Joseph ma pravdu, varistor(treba na 14V) a eventualne mala rychla pojistka je jednoduchy a elegantni reseni.