Akvárium 375litrů v činžovním domě, samonosná konstrukce?
Předem se omlouvám, že to necpu do akva poradny, ale jedná se spíš o kutilství než akvaristiku jako takovou.
Plánuju do bytu akvárko o objemu cca 375 litrů. Spolu s váhou akva, kamenů a další dekorace se dostáváme skoro na půl tuny. Mám vážnou obavu o statice zdejších podlah, nejedná se o klasický panelák, ale starší činžovní dům. Násilná invaze do podlahy za účelem zjištění stavu podlahy moc nepřipadá v úvahu, ptát se bytného se mi nechce, aby neměl kecy a nezatrhl to.
Uvažuju o samonosné konstrukci, kdy by největší váhu nesla nosná stěna, kostrukce by na tuto byla přichycena přes nějaké hmoždiny a šrouby.
Je to správná úvaha, nebo už radši při takové zátěži přemýšlet nad statikem? Plocha akvária bude cca 150x50, dá se předpokládat, že se ještě rozšíří o nějakých těch deset cm na každou stranu, tedy skříňka akvária bude stát na ploše 170x60cm. Možná už i taková plocha by byla dostatečná pro unesení toho obříka..
ale nechám si poradit.
Díky
Pokud to není rákosový strop a ta zeď za akva nebude žádná jakopříčka, ale nosná, pak konzola ve zdi a podlaha nebudou mít problém.
Finančně náročnější je samozřejmě pozvat statika, jenže ten bude chtít vidět plány domu - a má je kdo? Pokud někdo, tak právě správce.
Já se právě bojím toho rákosu, protože podlaha je naprosto prohnutá a to by beton asi neudělal. Je to něco jak Himym když se nastěhoval Marshall a Lily do nového bytu a zjistili, že mají křivou podlahu. Jen u nás je prostě prohnutá a pruží. Možná jsou to jen pochozí prkna, nevím
No rákos nepruží, čili to bude nějaká prkenná potvora, to je vůbec otázka, v jakém jsou stavu ta prkna. Tady moc neporadím. Jestli chcete zkusil půltunové zatížení, pozvěte sousedy a postavte se s nimi do kouta, kde má být akva.
Co máte na podlaze by měl taky vědět správce - kvůli požárním předpisům, ona totiž doba prohoření stropu je vcelku zásadní údaj, který hasiče zajímá.
Zaúkoluju ženu. Ať si vymyslí nějakou výmluvu :)
"víte, chtěla bych si pořídil veeeeelkou knihovnu".
Ještě co se týče té samonosné konstrukce uchycené do zdi, nebyl by nějaký náčrt?maně si nad tím lámu hlavu a přemýšlím jestli je lepší kolmé uchycení jednotlivých prvků nebo vodorovné. Logicky bych to viděl na kolmé, myslím, vzhledem ke zdi..No asi něco načmárám..
Záleží na tom, jestli má být konstrukce vidět. Mně se jako inspirace líbí Horácovo akva: http://www.horacovoakvarium.cz/moje_akvarium_nadrz .htm
Hezké, teď mi jen vrtá hlavou, jestli víc věřit nosnosti podlahy nebo kotvám ve zdi. Stačí normální hmoždinky, samozřejmě odpovídající hloubky a velikosti?
hmoždinky určo ne, když už tak kotva buď takáto (záleží co máš za zdi):
nebo chemická
Jak se to jmenuje prosímtě? A opravdu chemická kotva má větší nosnost než obří hmoždina a obří vrut?
Tohle je myslím plášťová kotva, když zajdeš do železářství a řekneš kotva do zdi, tak spíš budou vědět. Chemická kotva, aspoň ty s kterým jsem se setkal, drží opravdu fest. Když nám kdysi vichřice urvala jeden stožár, vytrhlo to cihly z baráku, ale kotvy stále drželi . Záleží co je to za zdi. Plastový hmoždiny moc velkou únosnost nemají, resp. z nabízeného mají nejmenší. Jinak nedávno jsem byl ve stavbě, kde byl mezi podlažími předpjatý beton, nosnost to mělo 500kg/m2 a to už je opravdu co říct (prakticky mostní konstrukce). V tvém případě bych podlaze nevěřil, chceš ještě víc (odhadem tak 600kg/m2) a ani nevíš z čeho to je... Kamarád řešil přístavbu v podkroví a prkená podlaha tam měla nosnost dle projektu ubohých 150kg/m2. Myšleno je trvalý zatížení.
z toho vyplývá že rozložení váhy kotvama do zdi by bylo asi nejlepším řešením, že?
Čechy má pravdu,jestli můžeš zeď provrtej,dej tam závitové tyče záleží kolik jich bude ale pod desítky bych nešel.Z druhé strany osekej omítku a dej tam pásovinu nebo pořádné platle.Utáhni matkama + dej kontramatky a mělo by to být ok.U těch kotev jde o to jaká je to zeď.A jestli píšeš že je to starší činžák tak tam ty zdi jsou lepeny bůhví čim a bál bych se toho aby se kotva nevyrvala i s kusem zdi.
Jestli není zeď široká metr, nebylo by lepší provrtat ji skrz a sešroubovat závitovími tyčemi? Drželo by to lépe a možná i vyšlo levněji, než chemická kotva, nebo speciání hmoždinky.
No, samozřejmě by to bylo nejlepší. Ale v bytě, v činžáku, moc těch míst kam umístit akvárium není. Takže bych musel provrtat zeď až k sousedům, což jaksi, jak jistě chápete, nejde...:(
Asi si koupím sto litrový na pár ryb a bude po prdeli...
Aha,to já nevěděl,že za tou zdí máš sousedy.Nelámal bych hůl zašel bych do SPECIALIZOVANÉ prodejny kotevní techniky(ne že by jich bylo hodně ale sem tam někde něco je) a tam jim nastínil situaci,oni poradit umějí.
ještě zjistím jak je na tom podlaha, z čeho je a tak. Dál se uvidí...každopádně díky za rady..
Sousedi souhlasit s dírou asi nebudou. O malý akvárko se musí více starat, než o to jak chceš. Určitě se do budoucna vyplatí popřemýšlet o tom zakotvení a třeba se i těch sousedů klidně zeptat. Já jsem taky nevěděl, kam dám akvárko. Nakonec skončilo ve zdi a je průhledné z obou stran.
já samozřejmě o akvaristice nějaké ponětí mám, takže jsem i ženě vysvětlit, že těch 400 litrů je prostě víc bezůdržbové s kvalitním externím filtrem než nějaká ucrcaná 50 kde se každý týden půlka odpaří...Nehledě na ryby, jak jim musí být, když si tam prdí, do čtyřset litrů vody..To už je obsah menšího pohodlného jezírka...Ale když si vezmeš byt kde je síň s vestavěnou skříní, hajzlík, koupelna, kuchyň spojená s obýváčkem a ložnice, vyjde Ti, že moc míst na akvárko takové velikosti není...síň...síň...že mě to nenapadlo dřív! Jdu koumat, jen nevím co na to žena:)
Tahle kotva asi nebude úplně ono pro tuto aplikaci.Proč ? Jestli se jedná o činžák tak tam jsou zdi z bůhví čeho.Tyhle kotvy jsou převážně do betonu.