Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojenie kablovky

Potrebujem trosku prekablovat . . . no a pri rozpajani kaboveho rozvodu UPC (UPC, settopbox, video, dvd, tuner, TV) mi zabrneli prsty. Meranim som zistil ze na ukostreni antenneho rozvodu mam cca 110V . . . prud asi minimalny, lebo len prsty mi brneli, ale aj tak . . . je to normalne? Odkial sa to tam vzalo?

Toto je zrejme rozdiel zemných potenciálov a indukovaného napätia v praxi. Alebo špatný izolačný stav zariadení UPC ?? Normálne to je, aj nie.

Nevedno, nakolko nevedno nič o spôsobe merania, vnútornom odpore meradla.

No meral som to klasickym "nie uplne trhovym", ale ani profesionalnym digitalnym voltmetrom, takym klasickym . . .
Ozaj, musim dat koncovu zasuvku, alebo mozem kabel rovno supnut do TV? Ta zasuvka mi to rozboci na TV a Radio a dost by mi to skomplikovalo zivot.

Pravdepodobne si meral bežným analogovým meradlom s vnútorným odporom 10k Ohm/V, na rozsahu pre striedavé napätie do 1000 V, teda zaťažil si to odporom/impedanciou 10 M Ohm, prúd ti tam tiekol v ráde mikroAmpérov.
Skús prepnúť rozsah prístroja na nižší do 100 V a uvidíš co nameriaš ... možno tých Voltov bude už len 17 ...

Ak nameriaš 110 V meradlom aj keď tam pripojíš rezistor cca okolo 1O k Ohm, zaťažíš ten obvod, tak už to nie je v poriadku.

UPC má aj servis.

Je to normální, protože tvůj settopbox, video, dvd, tuner i TV mají všechny dvoukolíkovou zástrčku. Takže jediná zem v obvodu je právě přes tu anténu. Teče tam součet proudů všech odrušovacích kondenzátorů, které má každé z uvedených zařízení, takže pár miliampér.

Akurát že on tam pripojené nemal nič.

Meria potenciál niekde, "uzemneného" tieniaceho vodiča/obalu na koax. káblu, zrejme "uzemnený" v skrini rozvodu UPC, voči nejakej inej "zemi" . Nepíše akej, kolík na zásuvke ? radiátor ?

Objavil jav známy od čias budovania prvých telegrafných liniek, teda asi 150 rokov. Nie je zem ako zem ... :puff:

uz nic . . len tomu pred tebou som napisal, ze ako som to nameral . . . nikdy som si to nevsimol, az teraz . . . niesom elektrikar, tak je to take zaujimave pre mna
Takze 3 kolikova zasuvka by to vyriesila? Ale sak kolik je prepojeny s jednou dierkou, tak to je jedno ci dvoj ci troj kolikova (2 plus dierka) nie? No to by bolo asi na d;lhsie vysvetlovanie . . beriem to teda tak, ze to tak je a ja s tym nic nespravim , diky.