Fotovoltaické panely na rodinný dom - skúsenosti, návrhy etc.
Ahojte.
Máte niekto nainštalované fotovoltaické panely, alebo plánujete v budúcnosti ich inštaláciu?
Uvítam akékoľvek reakcie - praktické, teoretické aj pocitové.
Za seba hovorím, že ma na tom najviac lákajú dve veci:
- pocit akejsi, aspoň čiastočnej nezávislosti,
- možná úspora peňazí za elektrinu.
Osobne neplánujem na výrobe elektriny "zarábať" dodávkou do siete. Úplne by mi postačovalo, keby produkcia vykryla vlastnú spotrebu pri primeraných obstarávacích nákladoch.
zkus temto odkaz
viewforum.php
Jen prostě, a selským rozumem - pokud nebudeš odprodávat produkci panelů do rozvodné sítě, tak si připrav docela ranec na související instalace (baterii akumulátorů, měniče napětí, ideálně paralelní rozvody pro nízké napětí, atd…). Zkrátka pořizovací náklady dost vysoko nad úrovní reálné návratnosti…
Přemýšlel jsem nad tím taky a došel k názoru, že pokusit se o úplnou energetickou nezávislost je asi nesmysl. Byly by nutné "obří" a drahé měniče pro spotřebiče s vysokou spotřebou (nutno dost naddimenzovat pro rozběhový proud apod.) a opravdu velká akumulátorovna. Na druhou stranu, pokud by člověk na některé spotřebiče "rezignoval" a uvažoval o napájení části s nižší spotřebou, jako osvětlení, PC, TV, prostě všech těch menších ale celkem vytrvalých "žroutů" které se v souhrnu na účtu taky projeví, pak by to smysl mít mohlo, nebo ne? Paralelní rozvod z měniče do některých označených zásuvek v některých místnostech, by zase tak drahý být nemusel. Jistě že návratnost nebude za pár let, na druhou stranu zde máme skálopevnou jistotu, že el. energie bude rok od roku vyšší.
S fotovoltaickým panelom akurát tak nabíjať mobil ... vraj táto aplikácia žne obrovský úspech v Afrike. Na mnohých miestach, tam vraj niet inej možnosti ako mobil nabiť ...
Jeden-dva panely/ cca 1 KW, by snaď malo zmysel instalovať ako zdroj energie pre ohrev elektrického bojleru. V letných mesiacoch by to mohlo postačovať. Doba návratnosti 10 a viac rokov ale vyvoláva veľmi veľké pochybnosti. Za desať rokov panely môže zlikvidovať náhodný extrém počasia, vietor, ledovec, dôjde k neopraviteľnej poruche na zariadení, veľmi riziková investícia.
Tak ohřev vody pomocí el energie vyrobené v panelech se mi vůbec nezdá výhodné. Pro tento účel bych rozhodně instaloval rovnou "vodní" solární panely (+ vodní akumulační nádrž), které budou mít určitě větší životnost a nejspíš i účinnost pro tento účel. Podle mě budou tady prostě mnohem ekonomičtější.
To by som sa neodvážil tvrdiť.
"vodní" solární panely majú výrazne nevýhody v prevádzke:
- malý počet hodín v roku kedy nahrievajú, nemožnosť dosiahnuť potrebnú teplotu nad cca 50 st Celsia
- nemožnosť priamo nahrievať bežný bojler instalovaný v domácnostiach
- potreba komplikovaného vedenia kapaliny, jej obehu, kapalina musí odolávať teplotám do -30 st. Celsia
fotovoltaický panel :
- ďaleko vyšší počet hodín v roku kedy dodáva energiu
- priamo pripojiteľný na každý, el. energiou, nahrievaný bojler
V praktickej realizácii, ak by sa porovnalo množstvo ohriatej vody počas roka, v pomere k nákladom, tipujem fotovoltaické panely ako jednoznačného víťaza.
No, jenže panely pro solární ohřev vody mají podstatně vyšší účinnost - uvádí se cca 50-60%, kdežto solár je tak do 10%. A po dobu životnosti, která je delší než u fotovoltaických, také tak rychle účinnost neztrácejí. Vzhledem tedy k nízké účinosti fotovoltaiky podle mě nedokážete při rozumných nákladech získat dostatek energie pro příkon bojleru, který má určitě víc jak 2kW. V ročních obdobích, kdy je míň slunečního svitu a jak říkáte z vodního už nedostanete dostatečnou teplotu, Vám z el soláru na stejné ploše půjde taky tak leda pár watů a to je k ohřevu nepoužitelné. Netroufám si to říct najisto - nechce se mi hledat podklady, ale roční poměr kWh/m2 bude si myslím dost ve prospěch horkovodního.
Jinak el.solár těžko připojíte přímo na el.bojler, pokud nemáte vytápění na 12/24V. Potřebujete hodně velký a hodně drahý výkonný měnič, který se vyrovná i s velkou proudovou špičkou při zapnutí topného tělesa a který sám o sobě při tomto přenášeném výkonu představuje znatelnou ztrátu.
Jsem prostě přesvědčen, že vyrábět v soláru na rodinném domku el. proud, abyste ho vzápětí přeměňoval na teplo se vůbec nevyplatí a rád bych věděl zda to tak někdo má.
Od poloviny jara do poloviny podzimu těch 50°C není problém, přes léto běžně 80 - 90°C. V zimě, kdy je slunce, to bývá 40 - 50°C, což bohatě stačí jak na sprchování, tak i na vytápění (máme podlahové topení). Většinu roku máme bez problému ohřátou vodu na mytí i na vytápění, přes zimu přitápíme dřevem...
Ani nevím, proč bych to měl potřebovat. Od toho mám akumulační nádrž, žádný extra bojler nepotřebuji...
Komplikované vedení? Cca 25m měděné trubičky natažené pod střechou, náplň Kolekton, asi 40 litrů po 70,-
jen k tématu od pofidérního zdroje:
http://reality.aktualne.centrum.cz/fotogalerie/201 1/11/16/energetika-dumdomacnost-fotovoltaika/
Fotovoltaika se už dnes nevyplatí. Postav si jaderku.
Nejprve bych si zjistila legislativu na Slovensku (pokud bydlíte tam). V České republice je to trochu složitější a ještě se nerozhodlo, jestli se budou vydávat nová povolení na připojení.
Co se týče návratnosti, ta je ovšem v zákoně stanovena na 15 let, a podle toho se také upravují dotace na fotovoltaiku. Podrobněji je o dotacích a tak vyhlídkách do roku 2012 zde: www.fotovoltaika-panely.com
Pokud ti někde leží peníze bokem, tak do toho běž. Já mám 4,56 kWp na střeše od loňska( pořizovací cena 430 000,- dnes je cena nižší) tzn. v zeleném bonusu 11,5. Za loňský rok jsem snížil spotřebu z 3400 na 2000 kw za rok. Při dnešních výkupních cenách, problémech s připojením a splácením případného úvěru to už ale není tak slavné. Já jsem čerpal info na www.nemakej.cz
Ďakujem Ti, že si sa podelil o skúsenosti.
Tvoja spotreba elektrickej energie sa mi zdá dosť malá. Moja spotreba (kúrim elektrickými káblami DEVI) je výrazne vyššia. Zatiaľ "fungujem" iba druhý mesiac, no spotrebovaných mám takmer 4000 kWh.