Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oddehtování kotle Dakon

Zdravím.Mám dotaz.Zakoupil jsem starší kotel a je zadehtovanej.Neporadil by někdo jak se toho co nejšetrněji a pokud možno nejlehčeji zbavit?Nesehnal jsem k němu škrabku a tou co jsem si udělal to jde pomalu a hodně pracně.Děkuji za odpovědi.

Mně šel dehet dolu jen když byl kotel horkej,ale to jsem čistil jen v násypce....No možná opatrně vrstvu dehtu nahřát třeba plynovým hořákem nebo opalovací pistolí a potom seškrábnout. Třeba jsou na to ale i jiný udělátka... nevím.

U našeho bývalého dakona Dor 24 bylo v návodu natopit kotel na 90°C - 96° a pak dehet změkne a jde oloupat. Jedná se o dehet v násypce na uhlí.
Jinak radili pozavírat všechny radiátory a ohřát na tuto teplotu samotný kotel spálením trochy dřeva nebo papírů aby to šlo oloupat i na vnitřních lamelách(odklopit teplý kotel je velká ňamina).
Pokud se topilo dřevem, to jest dolní vzduch takřka zavřený a přikládací dvířka pootevřená(v rohu jsem vyvrtal závit na M6 šroubek a jím naladil pootevření) takže vzduch pro hoření šel přes násypku tak se dehet postupně vytratil.