Časté "praskání" bodových žárovek.
Zdravím,
přestěhovali jsme se do nového bytu (podnájem). V obýváku a v kuchyni jsou nainstalovaná bodová světla, která používají tyto žárovky. Za měsíc, co v tom bytu bydlíme už jsem tam měnil žárovky 3x. To přece není normální. Žárovka praskne vždy při zapnutí světla a vyhodí to jistič. Majitel tvrdí, že elektroinstalace je nová, v mědi. Dneska mi to dokonce vyhodilo jistič i na chodbě (mimo byt). Co s tím? Poradí někdo? Mám multimetr a už neplatnou vyhlášku 50.
Díky.
EDIT: Ještě dodám, že jsem měřil napětí v síti a to je ok (na objímce žárovky). Stejné jako na starém bytě, kde žárovky nepraskají...
Zkuste přeměřit napětí, možná máte přepětí.
Bylo by lepší koupit žárovky na vyšší napětí, na 240 V:
http://www.zarovky-jaso.cz/zarovka-reflektorova-e1 4-240v-40w-r50-p-54.html
Zkontrolovat dotažení žárovek(jestli jdou ztuha šroubovat- mázněte závity na žárovce před našroubováním obyčejným mýdlem(kostka)-ne tekutým!, aby byl dobrý dotyk (napružit kontakty v objímce (při vypnutém jističi!!!)a také vypínač možná vyměnit(za kvalitní - ABB, Legrand,atd.- hlavně ne žádný polský šmejd), možná už má vypálené kontakty, nebo je špatně namontován- stává se to když jsou utopené el. inst. krabice pod vyp. a následně je vypínač moc utažen, čímž se prohne a klapka pak drhne(nespíná mžikově).
pouzivat bud kvalitne ziarovky alebo vymenit vypinace za stmievace - v-designe-elegant
Nešla by použít v serii tlumivka, ktera by zachytila první proudový náraz? Žárovky už nejsou co byvaly, teď ty šunty nic nevydrží
Tak multimetrem jsem naměřil 249V! To mi přijde trochu moc. Nemůže být problém tady? Jestli jo, tak co s tím?
To je sice dost, ale v toleranci. Stmivac. Ono tem zarovkam to prepeti tak vadit nebude jako ty stosy pri zapnuti.
Podle současné normy je to do 253 1A kvalita a 4% dvouminutových intervalů během týdne může být víc. Změř to někdy za slunečného počasí, kdy navíc fouká u Němců a pokud to bude přes 250 u hodin, zkus svého distributora, ať to stáhnou na trafu. Mně se to podařilo.
Nestačilo by tohle? http://www.gme.cz/stmivace-osvetleni/soft-start-vm 135-p759-726/ Potřeboval bych ale s větším výkonem, kdybych to chtěl dát na celý světelný okruh...
Jestli jsem správně pochopil o co jde, tak to na celý světelný okruh nemá smysl dávat, to se dává před každý světlo (nebo skupinu světel ovládaných jedním vypínačem) zvlášť.
Kdybys to předřadil celému okruhu, tak první rožnuté světlo by bylo ochráněno pomalým startem ale každé další už by se zaplo normálně protože ta krabička, dokud nevypneš vypínač prvního světla, tak jako by tam nebyla.
Aha, to jsem nedomyslel. Tak teď je třeba propočítat, co vyjde levněji...
EDIT: Teď mi došlo, že mám skoro všude dvojité vypínače. To by mohl být problém...
Tak to je dost. Za optimum považuji 235V, max. 240V. Nicméně norma uvádí toleranci až 10%, čili do napětí 253V. V některých oblastech je to ale problém. Na začátku trafostanice může být max. povolené napětí a na konci dědiny zase podpětí, takže taky záleží, jak dobře je řešena rozvodná síť v místě bydliště.
Nejrozumnější je si nechat změřit napětí v HDS kvalifikovanou osobou nejlépe revizním technikem. Nicméně může být otázkou času, než začnou odcházet i dražší spotřebiče.
Jinak u těch bodovek by to šlo vyřešit ještě předěláním na bodovky napájené z trafa, čili na malé napětí, ale to je zase zásah do elektroinstalace.
Pokud jsou v bytě zářivkové tělesa napojené na stejný světelný okruh jako bodovky, taky to bodovkám moc neprospěje, ale tohle je spíše problém onoho přepětí. Zkusit ještě variantu LED nebo úsporné bodovky.
Jenze v siti ma byt 230+-10% - takze opravdu do 253V se s tebou bavit nemusi a vubec ani platby nepripadaji v uvahu. Jako poptat se, pozadat jestli by s tim neslo neco delat muze, ale narok na to nema.