Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Samospád

Zdravím.Chtěl bych se znalých věci zeptat na samospád u topení v RD.Mohl by mě někdo vysvětlit jak to funguje a co je k tomu potřeba?Kotel,radiátory a rozvody už jsou.Děkuji za odpověď.

Samospád nebo lépe samotížný systím je založen na změně hustoty vody podle teploty. Čím teplejší voda, tím lehčí a už je vytvořeno proudění, které pohybuje vodou v okruhu. Má to ale omezení, nehodí se to pro rozlehlé objekty, tedy spíše barák na výšku, než na šířku. Zároveň potrubí na samotíž musí být většího průměru, aby nebyly takové ztráty, resp. aby to ty ztráty překonalo. Měděným potrubím samotíž, podle mne, asi nerozchodíte.

Položka za čerpadlo není zas tak hrozná. Samotíž potřebuje aspoň dvoucoulové roury a velmi promyšlený rozvod aby se někde nedělal vzduchový pytel a správně to proudilo. Kde často vypadává elektrika, není jiné řešení než samotíž (předpokládám kotel na tuhá paliva).