Přetlakový či pojistný ventil na vodovodní potrubí
Chystám se na rekonstrukci vodovodu v RD a zajímalo by mě, zda je nutné či vhodné na vodovod (zejména teplou vodu) instalovat nějaký pojistný či přetlakový ventil, který by chránil potrubí před rozpínající se teplou vodou v bojleru resp. v plynovém kotli se zásobníkem. Uvažuji použití trubek Ekoplastik, které by sice měly být trochu pružné, ale přece jenom bych se později nerad dočkal nějakého nemilého překvapení.
tak pokud vim, neco takovyho je normalni soucasti boileru. U prutokovyho ohrivace to nema vyznam. A u centralni dodavky teply vody taky ne, tam je to na dodavateli. Podle me tedy extra soucastka, ktera nema vyznam a potencionalni kurvitko. I kdyz nevylucuju, ze pro nejaky extrapripady to vyznam mit muze.
Bojler je řešen samostatně, s jeho dodávkou.
Já si na přívod vody do baráku (nastavitelný) regulační ventil dal. Když u nás na dědině vodovod budovali (naše ulice byla mezi posledními), v několika případech se stalo, že chatrný rozvod v baráku (zvyklý na darlingový řád ze studny, tlak městské vody nevydržel a někde to povolilo. Proto (a na doporučení svého dvorního vodo-topo-instalatéra) jsme regulátor namontovali; hned za "hodiny". Tlak vody v domě mám nastaven na "3,5" (asi atmosféry).
Instalácia poistného ventilu na prívodné potrubie bojlera je povinná súčasť instalácie bojlera. Hrozí v situácii, ohrev vody bez odberu, v zlom variante explózia bojleru !!! , v lepšom variante vytvorenie trhliny a vznik netesnosti. V oboch variantoch dôjde k zničeniu bojlera !!!
Ventil býva v obsahu dodávky. Ak tak nie je, z dôvodu "cenovej optimalizácie", je potrebné ventil dokúpiť.
Bojler má pojišťovák, ty si spíš dej redukční ventil za vodoměr, jak píše Lcore.
Je docela sranda, když tě v noci vzbudí děsivý houkayý zvuk a lítáš po bytě jak blb.
Pak zjistíš, že vodaři pustili do řádu vysoký tlak a začal bzučet či řvát pojišťovák bojleru.
Zjistíš to bez běhání tak, že pustíš teplou vodu. Když to přestane, je to ono.
Nešír bludy. Bojler nemá pojišťovák.
Bojler je iba tlaková nádoba, neobsahuje žiadny istiaci prvok. Poistný ventil je bezpečnostné príslušenstvo a je nutné instalovať ho na prívodné potrubie bezprostredne pri bojleri.
Samozrejme bolo by možné ho dať aj na výstupné potrubie, no vypúšťať v prípade potreby nahriatu vodu, nie je najlepší nápad. Môže mať aj pomerne vysokú teplotu. Tak preto na prívodné potrubie.
Redukčný ventil na prívode absolútne nijako nesúvisí s poistným ventilom bojlera a nijako ho nenahrádza !
Souhlas, ale pomáhá.
Osobní zkušenost s italským pojistným šmejdem přikládaným k levným bojlerům - kurvítko, navíc nenápadné. Kapal, takže se zdál funkční, ale nebyl. Při 6atm z řadu při ohřevu došlo k poškození plastového potrubí v jednom spoji. Byť to nebylo zahozené, byla to velmi blbá práce při opravě. Taky to dlouho nevydrží ty levné bojlery.
Takže regulátor + pojišťovák tuzemské výroby (cca 600,-) a je pokoj. Pojišťovák občas zkontrolovat pootevřením a jestli odkapává, protože se dnes odkap rovnou svádí do odpadu. A mám ten levný bojler už pár let.