Stavba drenážnej jamy na vodu z ČOV a prípadne aj dažďovú - ako na to?
Ahojte.
Potrebujem vyriešiť odtok prečistenej vody z ČOV. Vodu nechcem používať ako úžitkovú, chcem len, aby odtiekla. Zatiaľ uvažujem nad výstavbou drenážnej jamy. Ak by sa dalo, do drenážnej jamy by som priviedol aj vodu zo strechy.
Prosím o radu, či je drenážna jama to správne riešenie.
Aký je postup výstavby drenážnej jamy? Do akej hĺbky musí ísť? Ako sa rieši privedenie vody do jamy?
Ďakujem.
V ČR je na to potřeba stavební povolení a hydro posudek. To znamená, že to není úplná hračka. Existuje hotová nádrž pro tyhle účely od marley, je to dost drahé.
Ďakujem za tip.
Tak z vlasni zkusenosti, mozna ne uplne prenositelny:
Oficialne mame vodu z COV na zalevani, zadne povoleni na vsakovani. Nechal jsem si vybagrovat jamu, dno jsem vystlal lupkem(mistni kamen, jakejkoliv sterk bude dobrej) a na to vybetonoval desku. Na ni prislo 8 sichet ztracenyho bedneni, v miste vyustneni privodnich trubek nahrazenej bednak kusem preklizky(preglejky). Daval jsem po 25cm kolmo jeden kus armovaciho dratu a vodorovne kazdou sichtu taky jeden - ve spojich provazany dratem. Vzhledem k vejsce se betonovalo nadvakrat, mezi betonazi sem nechal nepravidelny utemovani. Pri betonovani to chce dva lidi co to stouchaji nejakou nasadou(nebo vibrator). Zadnou izolaci jsem nedelal, co se prosakne to se prosakne, u nas mame jilovitou pudu tak to moc nevadi. Strop jsou panely, navezt a hotovo. Jinak - obsah nadrze je 7 kubiku a je to tak minimum - vic bych docela ocenil.
Teraz si nie som celkom istý, či chápem princíp drenážnej jamy. Môj zámer je, že sa prekopem až na štrk (tiež máme íl; je to tak, že cca 1 meter je zemina, potom ílová vrstva a nakoniec štrkové podložie). Tým pádom bude zaručené vsakovanie do vodopriepustnej vrstvy (predpokladám, že íl by vodu neprepustil, takže by vsakovanie nefungovalo).
Pôvodne som uvažoval takto:
- celková plocha strechy: 150 m2,
- max. mesačné zrážky v oblasti: 170 mm,
- množstvo odpadovej vody: uvažujem pre istotu 1 kubík denne.
Vychádza mi, že potrebujem denne oddrenážovať 1 kubík vody z ČOV + zrážky zo strechy, ktoré by nemali prekročiť 1 kubík denne aj počas intenzívnych zrážok.
V maximálnom prípade by teda mohli ísť do jamy až dva kubíky za 1 deň.
Aká je rýchlosť vsakovania? Naivne som sa domnieval, že do štrku to vsakuje ako do špongie a tomu som prispôsobil uvažovanie o veľkosti drenážnej jamy (2-3 kubíky). Ty ale píšeš, že máš 7 kubíkov, aj to len na ČOV a je to ltt.
No, me bylo cilem mit jimku, s tim, ze co se vsakne se vsakne a me ubude starost kam s tou vodou. Vysledek je takovej, ze se nevsakuje nic, protoze 30cm pod zeminou zacina jil a okolo 2m prechazi ve zvetraly bridlice...
Co se toho vsakovani tyce, nekde sem videl jednoduchej test - vykope se dira 0.5x0.5m a naleje se do ni 20cm vody. Meri se cas za jak dlouho se to vsakne. A pak se zveci, aby to melo tu potrebnou kapacitu. A 1 kubik destovky z 150m strechy za den je dost malo - 70mm za den vidim jako docela realny, kdyz je povodnovy pocasi! A to je 10,5 kubiku! Jenom den s bourkou a prechodem fronty je kolem 35mm.
Vďaka. Tvoj prepočet sa viac blíži k realite. Ešte som niečo rešeršoval, a nakoniec pravdepodobne pôjdem takto:
- samostatná vsakovacia jama pre ČOV a pre dažďovú vodu (kvôli riziku vytopenia ČOV-ky),
- výkop, do výkopu geotextíliu, na to cca 40 cm štrku, potom 3x3 vsakovacie betónové skruže s priemerom 1 m, následne obsyp štrkom a zavezenie zeminou,
- 1x3 skruže na ČOV,
- 2x3 skruže na dažďovú vodu.
Zvody zo strechy sú 3x 100 mm. Odpadové potrubie uvažujem 200 mm, privedené do 2x3 skruží.
Mám takový pocit, že se tu míchají hrušky a jablka. Dešťová voda u novostaveb se má zachycovat. Z této nádrže by asi měl jít přepad a odtok, pro případ velkých lijáků.
Voda z čističky je po vyčistění vhodná, mimo jiné, k volnému vypuštění do potoka.
Takže vsakovací jímka na vodu z čističky by měla odvést denní spotřebu famílie.
To je docela jiný objem než to, co naprší.
Presne tak. Preto som už upustil od pôvodného plánu na spoločnú vsakovaciu jamu. Bude zvlášť jama pre ČOV a zvlášť pre dažďovú.
A co vsakovací klece?
Např. tady