Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Samotíž+oběhové čerpadlo?

Dobrý den,řeším problém s vytápěním suterénu-jelikož mám radiátor zhruba ve stejné výši jako kotel a top.soustava je "samotíž",topí pouze jeho horní polovina.Rozhodl jsem se dát na zpátečku tohoto radiátoru malé oběhové čerpadlo.Vím,že lepší řešení je dát oběh.čerpadlo přímo za kotel,ale toto není v mém případě technicky možné.Nevím ale,jak bude topit zbytek baráku,který pojede na samotíž?
Děkuji předem za vaše názory.

Dobrý den mám dotaz... Vadí když v cestě samotíže stojí čerpadlo? Brzdí nějakým stile okruh? Topí mi pouze jedna větev... Nad kotlem na stoupačce mám tep. reg. čerpadla. a asi o metr dále teploměr. Teplota spínání reg a teplota na teploměru se liší až o 20 stupňů...Zdá se mi že voda nekoluje jak by měla. Děkuji za odpověď

Na to jsi si měl založit nový dotaz.

Vadí když v cestě samotíže stojí čerpadlo?

Laicky:
samotíž = hladká roura velký průměr a po oddělení stoupačky se o dimenzi zúží.
nucený oběh s čerpadlem = slabší roury práci obstará čerpadlo.
čerpadlo = překážka v hladké rouře, pokud se netočí.
Když se smísí oba systémy, tak vzniklý kočkopes se musí ladit, protože čerpadlo se s tím nemaže a rozdíl hustoty vody na kterém funguje samotíž ho moc nezajímá.
Možná nějaký bypas nebo škrticí clona na úpravu tlaků ve větvích.
Zkrátka hrát si, ubrat cirkulační výkon tam, kde to topí moc, nebo dovléci k tomu topenáře ev. projektanta co to vymyslel.

Je to starý barák. Původně prý byl pouze kotet na tuhá paliva a vše fungovalo samotíží. Potomm se přidělal plyn a topilo se pouze ním. Já teď oživuji kotel na tuhá tak se ptám. Díky moc za info. Zkusím někoho pozvat kdo by mi mohl pomoct protože ten kdo to dělal toho už bych asi nenašel.

Netřeba si s tím hrát, dělat někde škrcení, clony a podobně. Měl jsem kdysi uhelný kotel na čerpadlo a protože tenkráte v naší lokalitě furt vypínali proud, též jsem to měl uděláno na samotíž (avšak s čerpadlem to bylo pochopitelně lepší). Věc je prostá. Nebudu popisovat rouroví, to je jasné. Akorát jsem volil menší rouru, protože se samotížné topení předpokládalo jen jako nouzovka. Udělal jsem ve zpátečce odbočku tvaru U kde v obloučku písmene U byla Piccola čerpadlo. Před ním a uprostřed původního kusu bylo šoupě. Když jsem jel na samotíž, povolil jsem šoupě v přímé zpátečce (jakoby v přeponě písmene U) a zavřel před Piccolou. Při funkci na čerpadlo se učinilo opačně. Uzavřela se přepona U, pustilo se šoupě před Picollou v obloučku U.