Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem připojení motoru AC na DC

Dobrý den,

je principiálně možné připojit 1f komutátorový motor (např. z el. vrtačky 230V AC) na stejnosměrné napětí odpovídající výše (230V DC)? Předem děkuji za odpověď.

Rotoru to asi bude zkutečně jedno, ale cívky na statoru budou těžce protestovat.
Přechodem na ss proud ztrácíte totiž induktivní reaktanci a poteče jimi větší proud.

(Induktance, správněji induktivní reaktance, je zdánlivý odpor součástky s indukčností (nejčastěji cívky) proti průchodu střídavého elektrického proudu. Induktance je tedy impedance indukčního charakteru.)

Nooo... ono je to trochu složitejší na popis.

Cívka ktorá má v blízkosti inú cívka, sa už nechová ako jednoduchá cívka .... oni sa ovplyvňujú, tá druhá cívka múže spusobit, že tá prvá sa bude chovať akoby ani cívkou nebyla .... ale aj iné veci sa múžou dít. Kto nastavoval ešte v CRT barevných televizoroch rozklady, súbeh elektronových trysiek, má v pameti všetky tie genialne prešpekulované transduktory ... už je to historia.

Páni fyzici sa s tým vyhrali už pred 150 rokmi, kopec vzorečkov popísali ....

U motorov je to trochu zas ale o cosi inom .... tam hrá rolu tkz. elektromotorické napetie. Proste ako sa rotor otáča, nakolko je v magnetickom poli akoby sa stával dynamom.... tam hlavne záleži či daný motor má seriovo alebo paralelne zapojený stator s rotorom. 98% motorov na striedavý prúd má seriovo a ide ich absolútne bez problému prevádzkovať aj na jednosmernom