Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odvodnění stodolové zdi - posouzení nápadu, zkušenosti?

Dobry den vsem

budu stavet stodolu a jednim s mojich pozadavku je mit strechu s nametkem a bez okapu.
Z toho plyne pozadavek odvest rozumnym zpusobem vodu ktera potece ze strechy na zem.

Diky tomu ze cely pozemek lezi na jilovem podlozi, rozhodnul jsem se vyuzit vynikajici vlastnosti jilu a to ze bych pomoci neho vodu odvadel do kanalu.

Pro lepsi nazornost prikladam soubor s popisem.

Prosim toho kdo uz neco podbneho kutil nebo videl o kratky nazor, pripadne problemy ktere to sebou ponese.

Dekuji vsem predem

DKK

Fungovat to bude docela určitě. Jen je potřeba pečlivě dodržet spád v jílovém podloží od zdiva k drenážce a drenážku dobře vyspádovat. Zaštěrkování bych doporučil v plné síle rovněž od zdiva až nad drenážku a celé to překrýt kamením.
Toto není v podstatě nic nového. Velmi podobně řešili odvodnění již naši předkové.

Obr schema skoro správně - dopad vody - šterk - udělat cca 50cm široký, pod tím bude ta drenáž. Hranici mezi šterkem a hlínou - trávníkem - použít geotextilii - aby tráva neprorustala, doplnil bych to i plast nebo kamenou ohrádkou - tráva vyroste 10-20cm a má tendenci lézt do šterku.

Kameny u stěny - pouze do šterku, max spáry a osazení do kačírku .- drobnějšího šterku.
Písek se vymyje vodou nebo vyfouká a spíš pak ucpe šterk a uchytí se semana trávy.
kameny nedávat vodorovně, ale v mírným sklonu od stěny domu - 30° .

Dříve dělali římsy na fasádách - sklon 60° - bez oplechování,aby voda nestříkala na fasádu.

Pokud necceš prorustání plevele u kamenu - pod kameny dát geotextili. dělají i šedou , hnedou apod. pak spáry drobným šterkem. a plevel nebude moct zakořenit hluboko.