Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdo je zodpovědný za neoprávněný odběr elektřiny ?

Zdravím a prosím o radu, pokud někdo máte zkušenosti. V rodinném domě jsem měl nájemníka, který přestal platit faktury za služby ač tak podle smlouvy měl činit a došlo k odpojení a zablombování elektřiny. Nájemník se přesto připojil pomocí drátů venku z ulice do domu.
Ptám se, zda jsem jako majitel nemovitosti zodpovědný za takovýto odběr ve vztahu k el. společnosti nebo zda celou věc si má vyřešit el. společnost skrze trestní oznámení na pachatele jehož jméno jim dodám? Přeci jen, stejným způsobem se mohl připojit kdokoliv, třeba soused a to kam si natáhl pachatel dráty (do mého domu) je jistě dobrým vodítkem, ale neznamená to hned, že pachatelem je majitel domu, když v něm nebydlí, což může prokázat.
Je to docela pálka v řádech několika desítek tisíc korun.
Díky pokud něco chytrého zazní a ostatním za jistě vtipné poznámky ]:)

No, mám takovej kousavej pocit, že to budeš muset zacvakat ty, jelikož ty jsi majitel a zároveň odběratel, ale nic ti nebrání dát toho lumpa nájemníka k soudu. Je to na dlouhý lokty, rozhodně se poraď s advokátem.

Na to práve NTZ hrají, zkasírovat toho, kdo má prachy, popř. dům a zdlouhavé vyšetřování s nejistým výsledkem nechat na jiných.
Majitel se vyviní (kouzelné slovo) protože tam v době ilegálního odběru nebyl, nebydlel a jeho odběrné místo bylo odpojeno. Takže i hlídání plomb na elektroměru má z krku. Ovšem poškození měřícího zařízení by šlo zcela na jeho triko, to není věc důkazů, ale zákona. Tedy doufám.
Důležité pravidlo - vždy převádět elektroměr na nájemníka.