Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem problém s chladícím boxem

dobrý den mam problém s chladícím boxem Carrier TC3-s7
Chaldici box chladi ale nedostatečně pouze do 15 stupňů a po zruba 15 minutách po zapnuti začína smrdět jako kdyby se kompresor začínal přehřívat (podle mě nechladí dno chladicího boxu
za připadne odpovědi předem děkuji Michal Neumann

Ps jsem elektrikař ale z chladničkama nemam žádne zkušenosti a chtěl bych se zeptat jestli by mi s tím někdo nepomohl

úprava odkazu (sHpy00n)

Kompresory v chladiacich zariadeniach s ktorými sa bežne stretneš, sú jednofázové asynchronne motory s pomocným, štartovacím vinutím. Pomocné vinutie sa odpája po rozbehu motora buď bimetalovým spínačom alebo elektronicky u novším modelov. Obvod spínača na pripájanie pomocného vinutia je nasadený priamo na vývodke, na telese motora. Dá sa jednoducho odobrať a prípadne skontrolovať.

Porucha môže byť v obvode spínača, teda nedôjde k odpojeniu. To by spôsobovalo prehrievanie, časom zničenie motora, no nie nedostatočné chladenie.

Ak slabo chladí, problém je v obehu chladiaceho plynu. Úniku plynu alebo upchatie kapiláry.

Únik plynu by spôsobil nepretržitý chod a slabé alebo žiadne chladenie, tiež mierne prehrievanie kompresora vyplývajúce z nepretržitej, dlhodobej prevádzky.

Upchatie kapiláry spôsobi spôsobí zvýšenie tlakov v kompresore. Normálne kompresor vyvíja kompresný tlak od 6 do 14 Barr, podla typu chladiaceho plynu. Ak sa preruší obeh chladiva, dôjde k zvýšeniu kompresných tlakov a tým samozrejme k prehrievaniu.

Máš tam upchatú kapiláru. Vymeniť kapiláru, prepláchnuť system, znovu naplniť plynom.

Svojpomocne neurobíš nic. Pomože ti servisná firma za úplatu.