Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak na vyřezání kartonu

Ahoj,

mam takovy dotaz. Chci si pro kocku udelat skrabadlo/odpocivadlo z kartonu. Melo by to mit tvar pismene U (ve finale to bude lezet na podlaze, takze to U otocte o 90%. Vznikne tak jakysi prostor se strechou, kde kocka bude moct odpocivat a nebo muze lezet nahore na vnejsi strane pismene U).

Na internetu jsem videl, ze to delaji z kartonu, ale je to dost drahe. Presny vyrobek najit uz nemuzu ale je to neco v tomto duchu:
http://www.space4kids.cz/image.php?imageid=12491&o riginal=1

jedna se tedy o slepene kartonove desky/krabice a pote vyriznute do urciteho tvaru. Jak z takto slepenych kartonu (nebo je lepit az potom?) vyriznu pismeno U? Kdyz pouziju pilku budou tam zmolky, kdyz nuz, nebude to tak presne a bude to kostrbate, kdyz to budu chtit ve finale zahladit smirkovym papirem, vzniknou take takove zmolky.

Nechci to potom cele oblepit nejaky bily mapirem (jak je videt na bocni strane toho konika na obrazku), chci tam zachovat tu strukturu kartonu (aby byl priznany) a kocka se o nej mohla drbat, pripadne do nej drapat).

Nevite o nejakem zpusobu, jak to bud vyriznout podomu a takoveto Ucko si z kartonu udelat a nebo o nejake firme, ktera mi je schopna karton takto narezat (laserem, nejakym ostrym nozem), protoze predpokladam, ze firma na to bude mit nejaky stroj a ta presnost bude opravdu na milimetry.

Diky z tipy rady nazory.

Tom

tak jsem je nasel.. jedna se o tyto vyrobky:
gallery.php
ale jak tak koukam, tak to neni asi vylozene karton... nenapada nekoho z ceho by se takove skrabadlo dalo vyrobit? aby to udrzelo vahu kocky (i kdyby to bylo ve tvaru pismene S) a aby se to nerozpadlo kdyz po tom kocka 1x skrabne? ten karton asi neni idealni...

Co tak udělat hrubej tvar z kartonu, slepit to k sobě třeba jen po deseti vrstvách, pak tyto polotovary někde buď nechat oříznout na pásovce, či ručně obrousit a tři - čtyři tyto polotovary pak opět slepit k sobě. A na závěr bych to potáhnul kobercem (přilepit). Koberec je pro kočku na drápání taky dobrej. Navíc ten koberec slušně zakryje nepřesnosti.

ten koberec je dobry napad, to me nenapadlo... v tom pripade to muzu oriznou sam klasicky pilkou, zbrousit a potahnout kobercem.. mozna by bylo dobre jeste v kazde jedne vrstve udelat nejakou uzkou diru a protahnout tou dirou nejakou trubku (drevenou tycku, zeleznou trubku...) aby to zpevnilo cely ten prvek.. tomu lepidlu bych zas tak neveril, odloupne se jedna vrstva kartonu a je to rozpulene.. ta tycka uprostred to ude jistit.

Tak přítelkyni vysvětli, že karton je špatná volba. Ten nic nevydrží, kočka ho rozcupuje. Viděl jsi někdy, co dokáže kočka s dřevěným nábytkem nebo s koženou sedačkou? Papír nemá šanci.

Kdyby ti nevěřila, vezmi jí někam do zverimexu, kde tyhle kraviny prodávají. Vždy je to buď nějaký koberec nebo je to třeba papírová roura omotaná provazem.

poksuim se az budu doma :) moc dobre vim co kocka dokaze. O vikendu jdeme i na vystavu optreb pro zvirata, takze ta by ji mohla presvedcit o tom, ze papir neni asi idealni.

Docela by me ale zajimalo, z ceho je vyrobeno toto:
http://www.cat-on.com/cat-scratchers-size-l/20-le- maitre-wall-kit-cat-scratcher.html
maji tam i 3D pohled (3D view), pro otaceni je nutne drzet tlacitko mysi a pak s mysi pohybovat. Vypada to jako karton, jako papir... zale ze by za to chteli takovych penez?

takze tohle skrabadlo mas? jestli jo tak bych uvital par informaci :) pripadne detailni fotky.. prijde mi, ze na fotkach z toho webu se jedna o karton sirky aspon 30cm... nevidim tam zadne lepeni, zadne spoje, prijde mi to jako jeden velky celek... je to opravdu tak? nebo to jsou kusy kartonu (napr 1cm tluste) slepene k sobe?

podle me to bude nejaky karton delany na miru pro tyto ucely.. je mozne za na to maji nejaky patent nebo nejakou ochranu, pac to skrabadlo vypada fakt hezky a v CR a v Nemecku jsem nasel jen tuto jednu firmu co dela tyto vyrobky.. takze to asi nebude jen tak slepovane na kolenu doma v dilne...

Mým kočkám stačí kvalitní kartony, které mám na balení, ideál 40*40*60. Krabice se položí na bok a kočka má své soukromí ze kterého pozoruje. Ale nepoužívají je na broušení drápů, nebo jen málo. Na to mají škrabadlo (nerady) a rohovou kuchyňskou lavici (the best).

Normálně by jsem to zlepil z polystyrenu EPS koupíš ve stavebninách. Běžné lepidlo typu Hercules,Dispercol a podobně. Venku na prostranství ořezat plátkem z pilky na železo následně rašplí hrubým a pak jemným smirkovým papírem obrousit do požadovaného tvaru a nakonec olepit několika vrstvy tenkého kartonu. Nic složitého! Práce na dvě odpoledne. Chce se to jen trošku s tím vyhrát.:-):-) Vlezeš se s materiálem cca do 2-3 stovek.