Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výška komínu nad střechou

Dobrý den, mám problém s komínem, postavili jsme cca 4metrový komín skládačka z betonových částí a už ted máme cca 1,5m komína nad střechou, jenže ted jsme se dozvěděli, že prý musíme ještě cca 1,5m dostavět, aby měl komín tah..... chtěla jsem se jen zeptat jestli komín smí být tak vysoko nad střechou a případně jak ho pořádně upevnit, abych měla jistotu, že vše vydrží??? prosím poradte.....

Slučujete zde dva pojmy - výšku nadstřešní části komína a účinnou výšku komína. Výška nadstřešní části je dána 650 mm nad větrný úhel u střech sedlových a 1000mm nad nejvyšší bod střech plochých(zjednodušeně).
Zde je problém spíš v účinné výšce komína - norma požaduje min. 5m, což 4metrový komín těžko splňuje.

epravo :
Závaznost ČSN

České technické normy nejsou obecně závazné. V některých případech však vzniká povinnost dodržovat České technické normy na základě právního předpisu, který stanoví, že v určitém případě musí být postupováno v souladu s určenou technickou normou. V právních vztazích, upravených takovým právním předpisem, je následně odkázáno na českou technickou normu a daný subjekt je povinen takovou normu dodržovat. V takové situaci je tak například podle ustanovení § 160 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) zhotovitel stavby, který je povinen provádět stavbu v souladu s rozhodnutím nebo jiným opatřením stavebního úřadu a s ověřenou projektovou dokumentací, dodržet obecné požadavky na výstavbu, popřípadě technické předpisy a technické normy a zajistit dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce vyplývajících ze zvláštních právních předpisů. V ustanovení § 196 odst. 2 stavebního zákona je dále stanoveno, že pokud stavební zákon nebo jiný právní předpis vydaný k jeho provedení stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN), musí být tato technická norma bezplatně veřejně přístupná.
http://www.epravo.cz/top/clanky/technicke-normy-a- jejich-vyuziti-v-praxi-67931.html

ÚNMZ:

Ne,normy nejsou závazné stejně tak jako všude jinde ve světě.
Novela zákona č.22/1997 Sb.(provedená zákonem č.71/2000 Sb.) výslovně uvádí, že česká technická norma není obecně závazná. Z toho vyplývá, že ČSN nejsou považovány za právní předpisy a není stanovena povinnost jejich dodržování.
prehlrub.asp

Citace zákona :

183/2006 Sb. stavební zákon
§ 196 [komentář]
(1) Ohlášení, žádosti, návrhy a další podání podle tohoto zákona, pro která prováděcí právní předpis určuje formuláře, lze činit pouze na těchto formulářích, a to i v elektronické podobě podepsané podle zvláštních právních předpisů58).
(2) Pokud tento zákon nebo jiný právní předpis vydaný k jeho provedení stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN), musí být tato technická norma bezplatně veřejně přístupná.
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?kam=zak on&c=183/2006&p=196

Ahoj, přesně na to se chystám :-) , samozřejmě očekávám jisté protivenství a tak jsem se připravil. Pokud kominík (revizník) bude mít výhrady, pak ho požádám o konkrétní písemné stanovisko. Bez tohoto papíru nedostane ani kč . Pokud se písemně odvolá pouze na normu, pak by měl prokázat, že moje řešení je horší než norma prokazuje. A naopak, já bych měl být připraven prokázat, že moje řešení je nejméně na stejné úrovni normy.

Trochu je problém, že Vyhláška má problematickou působnost a hlavně chybí represivní část ( třeba se něco změnilo a nemám pravdu).
Viz: Vyhláška o provozu na pozemních komunikacích, nuceně z hlediska soudu změněna na Zákon o provozu......
protože vyhláška nemá plnou podporu v právním řádu.

Díkes, jdu na to mrknout.
Kafík mi neva, mám z roboty trochu posunuté spaní a nejen s paní. :-)

edit
Nu ano, 5 m by tedy mělo být vždy, počítáno od zaůstění topidla do komína. Ale jak to dodržet třeba u přízemní stavby s plochou střechou cca 3m vysoké je zvláštní. Komín by měl tedy mít asi min 6.5 m, kdy 3.5 m nad střechou je asi blbost. (stabilita, estetika) Je zvláštní, že výpočet tahu je až v pozadí.

Komín z betonových tvárnic má v rozích otvory na vsunutí kulatiny,jako výztuhu .Je to také v návodě uvedeno.Jinak pokud je nejvyšší doporučená výška malá ,není nutno stavět tovární komín ,ale stačí udělat větší průměr.Ovšem s tím že bude těch 45cm nad hřeben.Na zjištění tahu se používá tahoměr,který mají solidní topenářské firmy.