vysoké spotřeby energií - co je lepší?
ahoj chci se zeptat na možnosti úspor z důvodu vysokým odběrům energiím a to tím stylem co je lepší
-topení na plynový kotel: kotel nastaven na teplotu vody 60°C
je lepší když bude nastavena teplota vody v radiátorech na více stupňů aby to topilo menší dobu nebo je úspornější menší teplota?
-ohřev vody je přes bojler nastavený jen na nízký tarif, mám i velký odběr vody (280m3/rok), je lepší když se bude voda ohřívat přes kotel nebo když se ponechá bojler? co sem zkoumal tak teplota vody v bojleru je hodně vysoká (dalo by se stim zalejt kafe), je lepší ji vzhledem k většímu odběru vody a elektřiny dát dolu nebo ji ponechat?
díky za info
Z hlediska spotřeby elektřiny je nejlepší na bojleru nastavit nejnižší teplotu, jaká Vám ještě bude vyhovovat.
Kotel asi totéž, dalo by se očekávat, že nižší teplota delší dobu bude úspornější, ale do toho určitě mluví spousta dalších věcí, třeba mě někdo doplní.
Ekonomičtější je vytápět déle vodou na menší teplotě, než krátkodobě vodou na vysoké teplotě, protože zahřát vodu na vyšší stupeň stojí víc plynu.
Bojler v odpovědi předřečníka - nech tak vysokou teplotu, jaká ti ještě bude vyhovovat, vyšší teploty vody v bojleru potřebují více energie na ohřátí. Když máš horkou vodu, stejně si ji budeš míchat se studenou.
Ještě bych jen doplnil, že sčím většími teplotami se pracuje, tak tím jsou i větší tepelné ztráty
Akorat detail k tomu boileru - pokud bude nastavenej na tech cca 55°C, co se doporucuje z hlediska uspor, tak je dobry jednou za cas ho vohulit, aby se vymydlili bakterie, ktery v 55°C jeste spokojene prezivaji.
S tim topenim bych si nebyl tak jistej(ale nerozporuju to), kouknul bych na predpoved jak bude a az bude tejden stejne tak bych meril spotrebu a podle toho se rozhodl.
... a ještě dodatek k tomu bojleru. Při teplotách nad 60°C se rozpustný Ca(HCO3)2 a Mg(HCO3)2 rychleji mění na hůře rozpustný CaCO3 a MgCO3 a bojler více zarůstá vodním kamenem. Proto je na stupnici ta 60-ka obvykle zvýrazněna.
vodni-kamen.html