Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prosvětlovací taška

Může mi někdo vysvětlit proč se dělá prosvětlovací taška z plastu (polymethylmethakrylát) a ne ze skla (jako dříve)?

Výhody (plast):
- nízké výrobní náklady
- snadná možnost ohýbání
- nižší hmotnost
- větší odolnost vůči nárazům

Nevýhody (plast):
- nižší chemická odolnost
- tvrdost v jejímž důsledku dochází snadno k jeho poškrábání

Jaký to má výhody na střeše?
Bylo mi řečeno, že je to z důvodu požáru a příslušných norem... fakt?, jakých?

Můj názor je, že plast je jen "trend doby". Dokud tu bude ropa, budeme nadšeně tleskat plastům i když si jimi totálně zasíráme životní prostředí a budeme se hrdě plácat po zádech, jací jsme machři. Sklo je světem prověřený materiál a nedegraduje tak jako plast. Výrobní náklady na skleněný výrobek jsou určitě vyšší, než u plastu.
Pokud někomu přijde riziko skleněné tašky příliš velké, je možnost ji z půdního prostoru zabránit zastíněním a podle potřeby odkrýt.

Skleněnou tašku může dát jen sebevrah, zvláště u seníku. Sklo mívá vady už z výroby, časem "teče" a vlní se, vznikají pak čočky které skutečně mohou něco podpálit, bude li to v ohnisku. Měl jsem ji na chalupě a zkoušel jsem to s novinama. Noviny chytly, tak šla hned pryč. Sice musely být pár centimetrů od tašky což odpovídalo velikosti"čočky" ale u sena, případně trouchnivého trámu bych to neriskoval.
Jak se chová plast nemám zkušenosti.

Důvod je jednoduchý.
Sklo je pro infračervené (tepelné) paprsky propustné, takže pokud tvar tašky vytvoří čočku, pak je schopna sluneční paprsek zkoncentrovat a zapálit materiál na který fokusovaný paprsek dopadne. To si asi každý vyzkoušel zamlada s lupou.
Použitý plast je pro tepelné záření nepropustný. Tepelné záření je pohlceno taškou, která se zahřeje a je ochlazena okolním vzduchem. Taška propustí pouze viditelné záření, takže světla je stejně, jako při použití skleněné tašky.

Takže žádná konspirace, žádná plastikářská lobby, pouze fyzikální zákony a zkušenosti s několika zapálenými stodolami se skleněnými taškami zakleté do předpisů.

Jinak sám mám staré skleněné tašky na střeše po předcích, ale na severní straně, takže tam problém nehrozí.