Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teleskop

Zdravím
Jsem fanda v astronomii a tak bych těl nějaký teleskop ale koupit je dosti drahej až takovej velkej fanda nejsem abych si kupoval něco drahýho a tak bych si chtěl udělat vlastní jestli to jde kdy si jsem vyděl ukázku jak se podomácku dělá ale to jsem už zapoměl můžete mi poradit jak si zkonstruovat? Mám dalekohled ještě po dědovi nedalo by se tam třeba přidat čočka? když jsem se v čéra díval na přelet ISS tak jsem akorát viděl velkou tečku.a co ty dětský za pár korun jsou dobrý nebo jeto jen nějaká replika.
Děkuji

Dětské za pár korun jsou za pár korun výborné. Víte o tom prd, ale chcete něco sestavovat? Tak nastudujte něco o optice, potom si ověřte dostupnost a cenu potřebných optických prvků a nakonec se pokuste ten "teleskop" sestavit.
Kvalitní optika něco stojí - ale to vy nebudete chtít slyšet, že?

Dalekohled po dedovi mám taktiež. Zanechal mu ho nemecký dôstojník, keď utekali pred Rusom v 45-tom, za jedlo.
Rusi co prišli, si vraj jedlo jednoducho vzali. No nik im to memal za zlé. Aj to o niečom hovorí.

Ja o astronomii neviem nič. A ty taktiež nie.

Nemáš totiž páru o fyzike, inak by si nepísal tieto nezmysly.

V podstatě je hvězdářský dalekohled jednoduchá záležitost.Skládá se z trubky objektivu,v němž je na jednom konci upevněna čočka s dlouhým ohniskem.Stačí brýlová čočka asi 1 dioptrie.Okulár je upevněn v nastrčené trubičce z druhé strany a je posuvný proti objektivu.Tam se použije čočka o 4 - 5 dioptrií.
Kvalita obrázku z takového dalekohledu je samozřejmě mizerná,profesionálně se používají čočky složené kvůli korekci optických vad.
JABRAKA

Myslím, že na pozorování ISS zapomeň, není problém si postavit dalekohled s velkým zvětšením nebo si ho koupit třeba v Lidlu, oni zas tak špatný nejsou, pokud se zrovna nejedná o nějakou dětskou stavebnici ale problém je v tom, že všechny aparáty s průměrem objektivu kolem 8 cm a to je to co se dá za levný peníz obstarat, mají malou světelnost a úzké zorné pole. V praxi to vypadá tak, že díky malé světelnosti se dají pozorovat jen jasné objekty což u ISS nevadí ale díky úzkému zornému poli se to vše pěkně blbě zaměřuje i měsíc který je velký ti během chvilky uteče ze zaměření, chytit pohybující se družici a udržet ji bez automatiky se mi zdá jako dost problém, čím větší zvětšení tím ten problém bude větší.

Urob si zrkadlovy Newtonov dalekohlad. Vyhoda - nerozklada svetlo na zlozky jak cocky (ptz Newton nebol debil jak vsetci ostatni vtedy :) Nevyhoda - to zrkadlo budes vyrabat hoodne dlho, ale ked to zvladol Newton pred 300rokmi, tak to mozno das aj ty :) (P.S> aby si to nahodou nepochopil blbo - parabolicke zrkadlo nedas ani nahodou, ale daju sa kupit napr. ngwkitp.htm)