Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problémy po výsevu semínek

Dobrý den,

před třemi týdny jsem si v prostorách bytu zasadila semínka brokolice, kapusty atd. pro výsadbu na jaře. Vždy hlídám, aby zemina byla vlhká, v bytě je permanentně 21 stupňů. Sazeničky mají však už teď tenké stonky 10cm dlouhé a všechny začínají padat.Je to v pořádku? Děkuji za odpověď.

1. Semínka jste vysela, nikoliv vysadila.
2. Vytáhlé sazenice ukazují na nedostatek světla (stoupají za světlem)
3. Nepíšete nic o tom, jestli je máte v nějakém substrátu ani o tom, jestli jsou přikryté.

Souhlas, opravdu asi jdou za světlem, to teplo v místnosti je spíš na škodu, pokud není dost světla. Klasický a dobře viditelný příklad jsou rajčata - prostě to chce udržovat nějaký rozumný POMĚR mezi teplem a světlem, vždy pokud možno ve prospěch světla, tj. radši chladněji a světlo, než šero a teplo.
Chladno a světlo: pomalu rostoucí rostlinky, silnější stonky. Teplo a málo světla: slabé vytažené sazeničky.
Když je podezření na "padání" rostlinek, tj. uhnívání stonků v místě, kde rostlinka vyrůstá ze zeminy, tak se dá použít nějaká ochrana. Já na tohle používám Previcur, můžu doporučit, funguje dobře.