Plastova okna 3sklo+3tes, byt novostavba, ma smysl?
Dobry den.
Koupil jsem byt v novostavbe, v budouci kuchyni chci pridat okno, v pokoji vymenit dve mala za jedno velke.
Rozhoduji se, ktera okna s trojsklem a 3 tesnenimi:
- VEKA ALPHALINE 90 (od fy VPO Protivanov)
- Deceuninck Inoutic Eforte ci Prestige (Stavoprojekta)
- Salamander Blue Evolution (RI-Okna).
Ma smysl pouzit takto "kvalitni" a "draha" okna? Cihlove steny o sile 40 cm jsou zateplene 5 cm polystyrenem.
Muj nazor je takovy, ze cim lepsi okna, tim mensi ztraty na topeni, verim, ze okno ma horsi izolacni vlastnosti nez dane zdivo. Pokud je rozdil v cene 15% oproti rozumne horsim oknum, radsi si ty 3000 - 5000 priplatim.
Nejmenovany zastupce jedne firmy mi take vymlouval 3 tesneni. Ze pry se na strednim tesneni tvori plisen. No neni to lepsi nez vevnitr? A hlavne trochu vetrat, ze.
Nyni (ve starem byte, 70mm plastaky 2sklo+2tes.) se mi v zimne rosi tesneni a voda steka na plovoucku, kde mi uz zacinaji rust pekne stromecky. Akrylat mezi parapetem a ramem uz taky neni tak bily, co byval - tomu vsemu se chci branit.
Za postrehy predem dekuji.
Vaclav
Abys nevyhazoval zbytečně peníze za okna,která patří spíše do pasivního domu.Jak tu řekl jednou Milan Cukrář,abys nešel v tričku a trenýrkách do mrazu, ale kolem krku šálu z norka.
JABRAKA
Jak říká Jabraka říkám to.
Doporučím vždy trosklo před dvojsklem, páč již horší se nevyrábí.
píšete ""kvalitni" a "draha" okna" nevím co tím chcete říci, páč znám trojskla nízké kvality a tak vysoké kvality, přesněji hodnoty Uw.
"Pokud je rozdil v cene 15% oproti rozumne horsim oknum, radsi si ty 3000 - 5000 priplatim" je dokázáno, že obratným vyjednávaním získáte někdy i trojsko levněji jak na začíátku dvoskla....
"Cihlove steny o sile 40 cm jsou zateplene 5 cm polystyrenem" to stanovil kdo 40+5cm? Kdo spočetl bilanci vodních par a umístění rosného bodu?
"se mi v zimne rosi tesneni a voda steka na plovoucku" takže už proto si dejte ..............
Dekuji moc za odpovedi.
Nevedel jsem, ze v trojsklech muze byt az takovy rozdil.
Dle informaci na strankach dodavatelu/vyrobcu maji zminovana okna U_skla, U_okna (stavebni hloubka):
- Alphaline 90: 0.6, 0.8 (90mm)
- Inoutic Eforte: 0.7, 0.8 (84mm)
- Blue Evolution: 0.7, 0.8 (92mm)
Co se tyce tlousky a skladby vnejsi steny, nemuzu slouzit, koupil jsem byt 2 roky stary od developera, jsem prvni majitel. Resp. asi to spocital nekdo z architektu developera Tlousku odhaduju podle mereni, silu polystyrenu jsem videl nekde v nejakych papirech, bydlim v podobnem (mensim) byte o 100m vedle, tam mame taky 5cm, vicemene stejny developer.
Takze o trojsklech jsem presvedceny, trojtesneni zvolim taky.
Dekuji.
Vaclav
Jak se poznají trojskla nízké kvality od vysoké. Přiznám se že jsem toto nikdy nezkoumal, tedy ani mne to nenapadlo a vlastně ani nevím co bych měl hodnotit.
sHpy,
sklo 4/10/4/10 až 4/18/4/18/4 takže poldle tloušky rámečku, pak druh rámečku a plyn
dále pak ještě tloušťka skla
6/16/4/16/6
atd.....
Aha.. pak si dovolím upozornit že toto není o kvalitě ale o užitných vlastnostech, technických parametrech či jak to nazvat. Nebo snad budeme tvrdit že cihla 36,5 je méně kvalitní než 44, protože dosahuje nižšího tepelného odporu? To přece ne. Pokud se týká kvality výrobku jako takového, pak si klidně troufnu postavit historické dvojsklo s Ug= 1,4 W/m2K na stejnou úroveň s trojsklem plněným kryptonem, které dosáhne až Ug= 0,5 W/m2K a i dvojsklem s folií Heat Mirror, které se dostává i pod 0,5, ale to už je za ranec peněz. Všechny tři typy jsou jistě kvalitními výrobky, přestože se liší v pro nás zásadním faktoru z hlediska rozhodování který je lepší.
sHpy, ano máte pravdu, odborně je to tak jak píšete.
Omlouvám se, nejdená se o (ne)kvalitní skla, ale o )ne)vhodné vlastnosti skla.
"s folií Heat Mirror" to je ranec....
souhlas
...a mohl by jste,prosím vás,blíže specifikovat,co jsou vlastně ty nevhodné vlastnosti skla??
tepelný odpor skla
jako když si vezmete triko, slabé řídké, nebo termotriko, či silné bavlněné
To je ale šalamounsky vytáčivá odpověď.. (ne)vhodné vlastnosti skla... Toto přece také nemůže obstát. Chápu-li to tak že pokud nemá sklo nejnižší U, má nevhodné vlastnosti a je tedy špatné.
Existuje mnoho a mnoho objektů, kde je honba za co nejnižším U bezpředmětná. Jistě, pokud chce stavebník postavit NED domek, pak je volba jasná. Ale když bude chtít přistavět nevytápěnou garáž, kolnu na nářadí, rekreační chatu kde se majitel objeví jednou, dvakrát za zimu, průmyslové objekty a občanské vybavenosti atd... Právě proto se stále vyrábí čtyřkomorová okna se zasklením U=1,4. Ve všech těchto případech lze s klidným srdcem říci, že plně vyhoví a stavebník je spokojen. Pokud mu ovšem šikovný obchodník s vidinou tučnějšího zisku nepodsune mystérium co nejnižšího U vždy a všude.
sHype, to vedeme debatu okrajovou, pro laiky nic neříkající.
"Právě proto se stále vyrábí čtyřkomorová okna se zasklením U=1,4." souhlas, ale to snad již průměrný člověka nedá do baráku, přesněji měli bychom mu to vymluvit. Pak se diví, že okna se mu potí!!!
Čím menší Ug a s tím i Uw, tím lepší a menší možnost pocení oken.
.....obecně....
Já také netvrdím, aby si lidé okna se zasklením U=1,4 montovali do bytu či domku, ale jasně jsem specifikoval stavby, kde tato okna dostatečně splní účel. Mně jde o oproštění se od obchodnické manipulace že co nemá nejnižší U je nekvalitní, nevhodné a tedy špatné. A z toho pohledu myslím že je ta debata dostatečně vypovídající. Ono je jednoduché prodat zákazníkovi drahé, v uvozovkách dobré, ale podstatnější je vysvětlit mu, jak s výrobkem správně zacházet.
Tím se také dostáváme k pocení, kde si dovolím citovat sám sebe :
A na tom jsme se tehdy shodli.
sHype, nedělám si statistiku, ale jsem přesvědčen, že se shodneme téměř vždy.
i teď s Vámi souhlasím.