Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kotel nechce škrtat

Zdravím, už víc jak 10 let máme plynový kotel Dakon se zásobníkem a stále se na něm něco kazí. Tentokrát přestal škrtat. Už asi 2 měsíce jde hůř - špatně chytal, ale škrtal stále. Domnívám se, že za to nějakým způsobem může kondenzát, který jsem několikrát objevil přímo v hořáku. Posledních pár dní sem vždy ťuknul do takového čidla, co do něj vedou hadičky z hořáku a vždy se zapálil, ale teď prostě nic.

Nemáte nějaký typ, jak si alespoň prozatím zatopit a mít teplou vodu, než v pondělí přijede opravář?

Ak si myslíš že tam sú hadičky, na nič nešahaj a ostaň v chlade a bez teplej vody. Inak by si riskoval že ostaneš bez strechy nad hlavou. Každú topnú sezonu zopár kotlov vybuchne a mohol by si byť " +1 " do štatistiky.

Zatiaľ sa teplo obleč a prikúr elektrikou.

Totižto hadičky tam určite nie sú.

Je tam termočlánok, stráži plameň a ony "hadičky" budú vodiče z neho k cievke elektromagnetu, ten pridržuje otvorený ventil plynu. V prípade že plameň nehorí, termočlánok nedodá potrebný prúd a ventil sa uzatvorí.

Podle prvního popisu to vypadá jako postupně odcházející zapalovací automatika. Jestli DAKON i na Vašem kotli použil tu stejně kvalitní italskou zapalovací automatiku jako na mém, tak neblbněte s hadičkami, zavolejte plynaře a připravte si aspoň dva a půl tisíce... je to nepříjemné, ale bez toho se stejně nepohnete a nějakým pokusničením s plynem akorát riskujete kejhák...

Buď jsou hroty z kterých vychází zapalovací jiskra obalené sajrajtem (často to bývaly spaliny) nebo se probíjí vn na kostru. Tak to alespoň bývalo u starších zařízení. Na trubičky a hadičky nesahej nebo uslyšíš (nebo taky už ne) troubit hasiče. Čidlo, o kterém mluvíš, má za úkol kontrolovat věčný plamen (pokud je to taková konstrukce), aby se mohl otevřít hlavní přívod plynu - je to podmínka. Pokud té funkci nerozumíš a nechceš vyletět do povětří, tak se v tom nerej a zavolej plynaře - topenáře. Ušetřené peníze nejsou mrtvému k ničemu.