Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kukačky - co pohání kyvadlo?

Zdar. Hodinář mi odmítl spravit moje kukačky, ktery jsem koupil přes net. Tak jsem se rozhodl že se o to pokusím sám.

Prakticky jediny zásadni co na nich nejde je kyvadlo. - Po shruba minutě se přestane kývat.
Nalil jsem do toho olovo, aby stěžklo, tak se doba trochu prodloužila.

Hodinář říkal, že je tam pokaženy jakysi kyvadelkovy kolečko, nebo tak něco.A proto to nepohání to kyvadlo.

Mám teda jenom jednu otázku : Co pohání kyvadlo u kukaček????

Já jsem se dovnitř díval a to kdyvalo je prakticky na pevné tyčce, houpe se na ní a s takovým "klepetem" "dobuje" intervaly na ozubenym kolečku, ktery by se jinak otáčelo pořád v kuse.

Za všechny odpovědi předem mockrát děkuji. :)

Pohána ich gravitácia.

O ten zázrak aby kyvadlo nezastalo sa stará " krok ", je to taká prešpekulovaná vec co jemne tlačí na kyvadlo a kyvadlo potom svojím kyvom umožní pootočenie-posun o jeden zub. Celé to je o geometrii a rozklade síl. Ak hodiny nejdú, velké trenie, niečo posunuté, deformované.

Zajdi do knižnice a pohladaj si staršie knihy o hodinách a ich historíi. Toto na webe asi nebude.

Co pohání kyvadlo u kukaček???? Vedle toho, že existují hodiny s elektromagneticky poháněným kyvadlem (kyvadlo je zde jen prvek spíše kamuflující kyvadlové hodiny), tak u původních hodin je pohon zajištěn sestupováním závaží, které slouží jako pohon hodinového mechanizmu. Nedoporučuji zvětšovat toto závaží, které je vypočteno jako potřebně velké k pohonu hodin, (dojde k nadměrnému opotřebená mezi čepy a uložením) - nakonec se zvětší odpor soustrojí natolik, že budou hodiny na vyhození. (z původně kruhových uložení vzniknou elipsy a pohne se i uložení kol. Názorně to je vidět při rozebrání starých hodi, které nemají ložiskové uložení.)
houpe se na ní a s takovým "klepetem Tato část stroje se nazývá krokový mechanizmus (krokové nebo stoupací kolo) Kyvadlo působí podobně jako oscilátor jeho doba kyvu je časový normál, který řídí přesnost měření času. (Tento princip pochází z Holandska 17.stol)
Doporučení: Pořiď si hodiny sluneční se kterými se kývat nemusí, jo a ještě baterku kterou si na ně posvítíš v noci.

Jedny kukačky jsem nechával opravovat v brně u zastávky Grohova "Hodinářství Strnad". Hodinář mi tehdy říkal že každé mechanické hodiny zvláště pokud mají závaží se jednou vychodí a pořebují opravu. Prý se clé rozeberou, převrtá nebo nově navrtá se deska kde jsou uchycený kolečka a zase dají dohromady. Tenhle špás mě stál před asi 5 lety 700 (nové kukačky stojí kolem 4 tis). Druhé kukačky ruské výroby které jsem am donesl sice neopravil, ale z důvodu že se to prý nevyplatí. Od oka říkal že by oprava stále více než 1500. Tenhle hodinář ještě opravoval jedny sloupkové historické hodiny a když jsem mu okazoval moje dřevěné historické skříňové hodiny tak říkal cenu kolem 4 tis ale nebránil se je celé pravit včetně zvonkohry.