Plynová přípojka
Krásný večer. Chtěla bych vás poprosit o radu, zda mám před příchodem středečních mrazů něčím zakrýt plynovou trubku, která vede ze země do kuchyně po domě. Mám strach, aby nezamrzla. MOc děkuji za ochotu a pomoc.
Krásný večer. Chtěla bych vás poprosit o radu, zda mám před příchodem středečních mrazů něčím zakrýt plynovou trubku, která vede ze země do kuchyně po domě. Mám strach, aby nezamrzla. MOc děkuji za ochotu a pomoc.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Plynová trubka nezamrzne.
Moc děkuji za odpověď. Nevěděla jsem, zda a čím bych ji měla zakrýt. Je to asi 50 cm - od země po domě.
Plyn kapalní a mrzne při teplotách asi tak -150°C, nebo tak nějak. Takový mrazy nemají ani na Sibiři.
No, zemni plyn ano, ten se hned tak neda. Mrcha butan kapalni uz pri cca 0°C(promrzly zapalovace nezapalujou), propan pri -41°C, propanbutan timpadem nekde mezi. Kdyby byla fakt kosa, mohl by v tech trubkach zkapalnet. Na trubky to vliv mit nebude, ale pokud se s nim topi mohlo by to byt neprijemny.
Bahno,plácáš nesmysly.Jezdím tak asi 20let na propanbutan a vživotě mi nezamrzl.To spíš benál,když je v něm voda tak se udělá špunt.Proto se do něj dává Velfobin.
No, zas tak moc nekecá. Propan-butan nezamrzne, ale zkapalní a odmítá se odpařovat na plyn tudíž sporák, který má láhev ventilem nahoru nehoří. Zato autu je to fuk, protože to naopak musí nasávat kapalný plyn zezdola.
Zde máš stupnici mrazu
No jo, ale netýká se to jen plynu v lahvích, tedy natlakovaných? V domácím rozvodu plynu je nějakých 60mB, pokud se nepletu, tam bych nějaký kapalnění nečekal.
Kdepa. Experimentalne overeno. Kdyz si v tomhle mrazu venku vypustis do kadinky plyn do zapalovacu(coz je prakticky cistej butan) bude se odparovat dlouhy hodiny.
V tom aute to moc nehrozi - zimni LPG ma 60% propanu a ten udrzi tlak na to, aby dopravil kapalnou fazi do odparovace. A tam uz je tepla dost.
Ale v rozvodných trubkách doma je přece plyn v plynné formě.
Bavíme se tu snad o plynu v plynné formě v tubkách, ne o tekuté formě. To co je v zapalovači je už zkapalněný plyn, to je jiný případ. Pokud vím, tak plyn se zkapalňuje při velkých tlacích a nízké teplotě. To co je v tubkách je o něco víc, než vytlačíš prdnutím.
Ano prosím. V trubkách je malinkatý tlak. Když se dělá tlaková zkouška, všechno se zacpe, připojí tlakoměr ze kterého vede hadička, udělá se zhluboka "fvvvvhhhhhhhhhhhhee!!", hadička zastrčí do dršťky a nafoukne se to. Pravda i ten prd by stačil, ale hadička je krátká. Sleduje se po 24 hodinách, jestli tlak neubyl. Ještě jsem nezažil, že by zemní plyn někde "zamrznul", ba ani v Rusku.
Jak který plyn se zkapalňuje. Vzduch při obrovském tlaku a mrazu, propan-butan moc zimy a tlaku nepotřebuje (butylka do zapalovače není moc tlaková nádoba).
Tak zemni plyn nezamrzne, pokud se ta trubka nebude polejvat kapalnym heliem.
Jinak butan do zapalovacu udrzi pri 20°C i bezna PETka, ale moc rezerva uz tam nebude. A pokud ma teplotu varu -0,5°C tak pri minus 20 kondenzovat bude i pri normalnim tlaku. Kondenzovat, ne tuhnout.
Kondenzace plynu při -20°C za normálního tlaku? Panečku, to je na Nobelovku.
Zemný plyn len tak nezamrzne. Čo však dokáže zamrznúť sú rôzne armatúry a redukčné ventily upravujúce tlak. Na vine je vlhkosť obsiahnutá v plyne, nejaká tam vždy je, aj keď sa plyn suší. Kto má smolu, ich rozvody sú zle spádované a vyzrážaná vlhkosť sa koncentruje v niektorom úseku rozvodu, tak občas v mraze má nefunkčný redukčný ventil. Smola, no.
VŠEM DĚKUJI ZA ODPOVĚDI A PŘEJI HEZKÝ VEČER.