Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plynová přípojka

Krásný večer. Chtěla bych vás poprosit o radu, zda mám před příchodem středečních mrazů něčím zakrýt plynovou trubku, která vede ze země do kuchyně po domě. Mám strach, aby nezamrzla. MOc děkuji za ochotu a pomoc.

No, zemni plyn ano, ten se hned tak neda. Mrcha butan kapalni uz pri cca 0°C(promrzly zapalovace nezapalujou), propan pri -41°C, propanbutan timpadem nekde mezi. Kdyby byla fakt kosa, mohl by v tech trubkach zkapalnet. Na trubky to vliv mit nebude, ale pokud se s nim topi mohlo by to byt neprijemny.

Kdepa. Experimentalne overeno. Kdyz si v tomhle mrazu venku vypustis do kadinky plyn do zapalovacu(coz je prakticky cistej butan) bude se odparovat dlouhy hodiny.

V tom aute to moc nehrozi - zimni LPG ma 60% propanu a ten udrzi tlak na to, aby dopravil kapalnou fazi do odparovace. A tam uz je tepla dost.

Ale v rozvodných trubkách doma je přece plyn v plynné formě.
Bavíme se tu snad o plynu v plynné formě v tubkách, ne o tekuté formě. To co je v zapalovači je už zkapalněný plyn, to je jiný případ. Pokud vím, tak plyn se zkapalňuje při velkých tlacích a nízké teplotě. To co je v tubkách je o něco víc, než vytlačíš prdnutím.

Ano prosím. V trubkách je malinkatý tlak. Když se dělá tlaková zkouška, všechno se zacpe, připojí tlakoměr ze kterého vede hadička, udělá se zhluboka "fvvvvhhhhhhhhhhhhee!!", hadička zastrčí do dršťky a nafoukne se to. Pravda i ten prd by stačil, ale hadička je krátká. Sleduje se po 24 hodinách, jestli tlak neubyl. Ještě jsem nezažil, že by zemní plyn někde "zamrznul", ba ani v Rusku.

Jak který plyn se zkapalňuje. Vzduch při obrovském tlaku a mrazu, propan-butan moc zimy a tlaku nepotřebuje (butylka do zapalovače není moc tlaková nádoba).

Tak zemni plyn nezamrzne, pokud se ta trubka nebude polejvat kapalnym heliem.
Jinak butan do zapalovacu udrzi pri 20°C i bezna PETka, ale moc rezerva uz tam nebude. A pokud ma teplotu varu -0,5°C tak pri minus 20 kondenzovat bude i pri normalnim tlaku. Kondenzovat, ne tuhnout.

Zemný plyn len tak nezamrzne. Čo však dokáže zamrznúť sú rôzne armatúry a redukčné ventily upravujúce tlak. Na vine je vlhkosť obsiahnutá v plyne, nejaká tam vždy je, aj keď sa plyn suší. Kto má smolu, ich rozvody sú zle spádované a vyzrážaná vlhkosť sa koncentruje v niektorom úseku rozvodu, tak občas v mraze má nefunkčný redukčný ventil. Smola, no.