Zapojení LED diod
Dobrý den, podobný dotaz už jsem tu našel zdárně vyřešen, tak doufám, že budu mít podobné štěstí.
Potřeboval bych poradit, jak zapojit cca 50 různobarevných málo výkonných diod (průměrné napětí 2V)co nejvýhodnějším způsobem tak, abych je mohl napájet na baterii, jaký poměr seriového/paralelního zapojení bude nejlepší? Jaká baterie mi bude stačit? Děkuju moc :)
na baterii se paji dost blbe, spis bych to prilepil izolepou.
:D Teď nevím, jestli se mám smát nebo plakat :) Myslel jsem jako napojit, napájet proudem, ale děkuju za vtipný komentář!
nz.
Jak pise jarda, roztridit a pak se rozhodovat. Napeti baterie co nejvetsi. Konstrukce menice by nahodou nepripadala v uvahu?
Roztřídit to nebude problém, ale s tím měničem si nejsem jistý, jestli bych něco podobného dokázal... Co jsem našel na internetu, vánoční LED řetězy, kde jsou ty jednotlivé LEDky zapojené paralelně, svítí i při napájení dvěma tužkovkama, tam budou ale asi potřeba ve velkém množství odpory, nebo se pletu?
V některých LEDkách je už integrované proudové omezení. Existují i samoblikající LEDky - ale ty bych do série nezapojoal.
Tohle jsou obyčejné LEDky, 50 jsem jich koupil za 80 korun, zelené, červené a žluté, takže proudové omezení asi není můk případ :)
jj, odpory. A kazdy odpor je zbytecny topeni, ucinost ti jde do haje. Pokud by slo ten menic, udelal bych ho velmi jednoduchej, jde to jednoduse ze dvou tranzistoru a na vystupu budes mit nejakejch 350V. Ale mekkejch. Na to bych pripich ledky, rychle zmeril proud(chvilku vic snesou) a nejakym jednim odporem to doladil na 10mA(jestli mas v tom kosiku i 2mA ledky tak zarvou, 20mA holt nebudou svitit tolik).
Tip:
Myslel napajet, ne napajet. ;) Tedy - chce jako zdroj pro napajeni LED pouzit baterii.
Ta poznámka "průměrné napětí 2V" je úsměvná. Různobarevné diody mají různá napětí - kdysi jsem použil červenou diodu místo zenerky (ale zapojil jsem ji v propustném směru, ale teď prý ty diody mohou být vyráběné jinou technologií, prý se do prodeje mohou jako červené diody dostat kusy co nevyhověly jako laserové). Diody různých typů také mohou mít různé proudy potřebné k tomu, aby nějak svítily. Takže vybrat diody co potřebuji stejný proud, zapojit je do série a vypočítat (nebo vyzkoušet nějakým laboratorním zdrojem s omezením proudu) jakým napětím se rozsvítí, přidat omezovací odpor.
Spíš než napětí je potřeba je rozdělit podle proudu.
Jestli to bude ven a bude na to pršet, tak mám pocit že normy nedovolují překročit 24V stejnosměrných. A nemůžeš jen tak zapojit paralelně několik sériových řetězů. Řešením jsou sériové řetězy s předřadným odporem, až tyto pak spojovat paralelně.
Ale je tu spousta elektrotechnicky vzdělanějších.
Bez meniča to bude problém, ubytok napätia na LED diodu od 1,6 - do cca 4 Volt,
+ specialitky výrobcov kde to nakombinovali už vo výrobe, no vraj je to znes obyčajných LED, takže žiadne speciality.
Toto chce " mäkký " menič, o cca 100 V stejnosmerných, kde obmedzenie prúdu je dané konštrukciou, malinký prierez feritového jadra. Je to jednoduché, bezpečné a lacné.
Děkuju všem za pomoc, všechno jsem i díky vám snad zdárně vyřešil :)
Můžete nám prozradit (nebo alespoň naznačit), jak jste to vyřešil?
Nakonec jsem se vzdal tý myšlenky zapojení na baterie, pořídil jsem si 24V zdroj a diody napojím po desíti ve čtyřech větvích :)