Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teoreticka uvaha o Archimedovu zákonu

No jen tak na závěr :
Takových "úloh" pro ty, co proflákali základku je spoustu.
Bohužel škoda, že musí demonstrovat jak je většina národa hloupá.

1. Profesor mi dal otázku - Představte si dokonale tepleně izolovanou místnost. Uprostřed stojí fungující chladnička s otevřeným mrazákem. A mrazí a mrazí a mrazí...Jaká bude teplota v místnosti za 3 dny když začneme na T0 = +20C ?
Vypálil jsem bleskově : Bude velice mírně vzrůstat. Profesor hned zbystřil - Proč ? Jalové teplo, ztráty - Ledaže by měla anihilační pohon, pak by teplota byla stejná...Zkouška dopadla za 1...

2. K problému:
100kg těleso ponořené do kapaliny -volně plovoucí v rovnovážném stavu - ztratí svoji část -1kg vypuštěním 1kg kapaliny.
Dle Archiméda těleso vytlačuje vodu pak 99 kilogramy, voda klesne , ovšem stoupne o tolik o kolik ji vytlačí druhé těleso a tím je právě kapalina (předpokládejme o stejné teplotě) čili - hladina se nezmění. 100 vcelku = 99 + 1 odděleně...

3.Jiná úloha praví: Ve sklenici plave kostka ledu, voda je po okraj. Kolik bude vody až se rozpustí ? = Zase po okraj, voda rozpuštěná zabere přesně tolik místa kolik ho tuhá voda "zabírala" Doporučuji vyzkoušet.

4. V reálu lze úlohu ovšem zkomplikovat -rozpuštěním 1 kg cukru do vody -ovšem pak už to je jiná kaplina o jiných vztlakových vlastnostech atd. Nebo nafouklý/vyfouklý balon atp.

Proveďte pokus kolik vytlačí 10dkg cukru v plast sáčku - voda po okraj, potom cukr rozpustit a sáček ponechat...

To ovšem nic nemění na platnosti AZ.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny