Skladba podlahy v podkroví - rekonstrukce
Dobrý den.
Potřeboval bych poradit se skladbou podlahy v podkroví 30 m2). Stávající stav: zespodu nový sádrokarton na CD roštu, 5 cm vata, starý spodní prkenný záklop, trámy 20x25, starý prkenný záklop.
Protože stará podlaha není v rovině (do nové roviny v patře schází někde 10 cm jinde pouze 7cm) plánuji udělat nový rošt z hranolků 40 x60 mm na staré prkna který udělá rovinu. Rozteč 600 mm. Mezi rošt dám vatu. Na rošt přijde 2xOSB PD 12 mm do kříže. OSB budou prošroubovány a slepeny v drážce. Kvůli přenosu kročejového hluku chci na rošt dát mirelon a OSB desky nechat jako plovoucí s dilatační spárou 1 cm od stěn. Na OSB pak přijde laminátová podlaha na Mirelonu. Hlavně se obávám kročejového hluku akvůli nerovnosti jsem jiný postup nenašel.
Je to správně nebo mám něco špatně. Nebo mi prosím doporučte jinou skladbu podlahy.
Děkuji.
Poku moho doporučit, tak právě kvůli kročejovému hluku bych OSB desky pouze přilepil k sobě v perodrážce a neprošroubovával bych je. To bys pak degradoval to, že se krok rozloží na plochu desky a ta , pokud ji proložíš miralonem bude lépe hluk pohlcovat.
Přes ty šroubky by se hluk 100% přenášel na spodní konstrukci.
Sám jsem to takhle vyřešil a spokojenost. Měl jsem stropy sypane škvárou a na tom 4 cm betonku, konstrukce by neunesla novou betonovou podlahu a tak jsem daval Styrofloor 5 cm a na něj 2x OSB 1,2 cm do kříže proložené miralonem 3 mm. Lepil jsem to tekutyma hřebíkama a je to v pohodě. Samozřejmě od zdi izolace 1cm polystyrenovej pásek. Spoje jsem, kde bylo potřeba přebrousil a na tom je lino NOVILON 3,5 mm.
osb desky bych taky rozhodně nešrouboval..pak to vrže a duní...
u rodičů jsme také potřebovali srovnat podlahu na půdě...byla tam podlaha z nějaké hlíny škváry atd...hrozně hrbolatá...
vyházet hlínu však rodiče nechtěli, takže nakonec se podlaha srovnala liaporem (to jsou takové lehké kuličky) a na ně se pokládala rovnou podlaha z osb desek 22mm provázaná a lepená v peru a drážce...dopadlo to naprosto luxusně...rodiče teď půdu obývají už asi 3 roky a podlaha je pořád super...mimochodem dosud si na ni ani nepoložili ještě mirelon a plovoučku... :)
mirelon na latě? Jako děti jsme zpívali ... tluče bubeníček, tluče na buben ...
Mrkni na www.kronospan.cz/download/3/.../osb_eco_katalog-po dlah-akufloor_cz.pdf
Já bych zatlumil ten hluk alespoň vrstvou izolace mezi ty latě a něco na ně.
Ta prkna nahoře jsou houpavá?
Rozhodně ty OSB spoj k sobě, ovšem ne do konstrukce, ale to máš tak napsané. Jinak OSB12 je dost slabé, osobně kdybych už volil OSB tak ne nic méně než 2x15mm.
Dík zatím za rady.
Prkna jsou houpavé (2,5cm tloušťka na rozteč cca 90 cm), ale hranolky budou připevněny v místech, kde jsou trámy-do kříže. No a na rozteč hranolků 600mm jsem našel na netu, že tloušťka 2 x 12mm OSB je dostatečna, navíc já musím kvůli místu šětřit každý milimetr. ALe popřemýšlím o tom.
Aby mě všichni pochopili, já chci jako plovoucí tu vrstvu 2 x 12 mm OSB, tu nebudu připevňovat k trámkům-roštu a hledám čím podložit právě ty OSB desky-tzn něco tenkého (šetřím výšku) aby byl co nejměnší kročejový hluk.
Zkuste třeba tohle :orsil-n.html, bude to určitě lepší než polystyren, ale ta cena bude někde jinde. Já dával právě polystyren kvůli ceně. Nestěžuju si, ale ta vata by měla určitě lepší účinky .
Dobrý den, chtěl bych realizovat podkrovku, lépe řečeno udělat tam takové trošku skladiště na nepotřebné věci a zároveň když už budu v tom tak nějak zateplit strop, jelikož se tam nebude topit. Jaké jsou možnosti?
Možnosti jsou. Jde o to jaké máte podmínky, resp. jaké jsou stávající konstrukce?
jak to máš teď řešené?
mám tam jen záklop z prken a dost to promrzá … je mi jasné, že variant je spousta, ale chtěl bych nějakou levnou variantu kde nemusím oddělávat záklop a zároveň tam chci nějakou novou podlahu, ne jenom záklop, proto vylučuju foukanou izolaci nebo vatu
a nad lehčeným betonem si přemýšlel? Pokud nejsou v záklopu nějaké extra škvíry tak by to šlo, je lehký, není extra drahý a když na to pak hodíš třeba osb desky, nebo cetris tak máš i něco jako novou podlahu :)
Lukáši, bez fotek, přesného popisu nejde dát nejlepší a nejlevnější postup prací a materiálu. Kolik cm počítáte na výšku izolace a podlahy?
to nezní úplně špatně, Vy s tím máte nějakou zkušenost?
lehčený beton ve slabé vrstvě? Asi nevíte oč jde.
To již raději liapor.
ano mám, řešil jsem to před rokem, mám pocit že jsem plnivo do betonu řešil přes firmu ekostyren
Radku, jak silnou vrstvu máte?
Zde je nerovnost 3 cm.
Na jedné straně pevný beton, na druhé straně polystyren. Mezitím je mnoho variant, že se pevnost betinu ztrácí a odlehčuje váhu až k polystyrenu.
Já jsem odpůrcem betonu taháni do podkroví. Do dřevostavby (podkroví) beton nepatří
a jak byste to tedy chtěl řešit?
když už ten ekostyren zmiňujete, jsou k tomu potřeba odborníci? Nebo si to zvladne člověk navézt sám?
dobre, tak si tedy poradim sam
Leoši, to já nevím, jak jste šikovný, zdali to zvládnete sám?
"To je jako "pane Lorenc, uvezu to?"
nejsem moc odborník :D ale spíš jsem myslel po technické stránce. Zda k tomu potřebuji nějakou specíální techniku
žádnou specielní techniku, jen drobné nářadí. Ale já nevím co konkrétně potřebujete, když nevím, co budete dělat.
chceme rovnat podlahu, mámé tam nerovnosti, pravděpodobně se vydrolil původní beton, takže pěkne srovant a položit pokladku
Leo, víte proč jsem tak dlouho nereagoval? páč já nevím jaké nerovnosti tam jsou, jak velké, hluboké, kolik cm se může ubrat na výšku, jaký bude povrch.
Jednou to může oprava vydrolení jen lepidlem, jindy nivelačkou, nebo liaporem atd. Možnstí je mnoho, ale z tak malého popisu nelze navrhnou správné řešení.
Přeji hezký den.