Bydlení v dřevopolystyrenový krabici
Ahoj všem poradňákům!
Jak se Vám pozdává tento druh stavby?
Přiznám se, že ve mě to vůbec důvěru nevzbuzuje.
Jaké klady a zápory podle Vás tato stavba má?
Předem díky za Váš názor.
Postavit raději něco jiného ... uveďte co ... v anketě, nebo se rozepiště a doplňte odkazy, fotkami ...
Díky všem!
zdravím,
já tomu sice prd rozumím, ale moc se mi to líbí:)
Jak se tahle technologie jmenuje prosím?
Docela rád bych si dohledal cenu takového projektu.
Bolo by zaujímavé vedieť aj to, aká je potrebná rýchlosť vetra ktorá z toho urobí hromádku triesok. S ohladom na predpokladaný a zrejme vysoko pravdepodobný vývoj klimatických "zvláštností" to nebude asi zanedbateľný a nevýznamný údaj.
domnívám se, že dnešní všelijaké normy nedovolí postavit a obývat něco, co nesplňuje bezpečnostní normy. Nebo se pletu?
Myslíš že pred 40-timi rokmi kedy sa normy tvorili, niektu počítal s tým že sa začnú častjšie vyskytovať "drobné" odchylky ako nárazový vietor do 150 km/hod, zrážky kedy za 24hod spadne tolko vody ako normálne za štvrť roku ?
A nevyzerá že je tomu koniec. Skôr mám obavu že sa to bude zhoršovať.
To nevím, byl to spíš jen laický dotaz.Jako laikovi se mi líbí, že zřejmě půjde o rychlostavbu a snad i cena by mohla být přívětivá.
me se moc nezdaji ty OSBcka. To je sice zajimavej material, ale vuci jeho odolnosti k vlhkosti mam docela vyhrady.
A jak znamo, ja sem dal prednost oceli a zatim nenadavam.
Mně se to líbí, o tuhost konstrukce bych neměl pochybnosti. Jediné co se mi tam nelíbilo, že jsem na některých obrázcích viděl ďoury skrz ten vnitřní polystyrén, které ho dost podstatně ztenčily. Nevím na co jsou, patrně na kabely. Hodně to sníží izolační schopnost. Zajímalo by mě, jak dlouho to stavěli. Dokončovačky budou stejné jako u zděné stavby, tam není čím by se to lišilo.
Já jsem konzervativec. Stavěl jsem ze Siporexu (pórobeton), synátorovi jsem postavil z Ytongu. U těch dřevotřísek bych měl obavu snad ne kvůli tuhosti konstrukce, ale spíše z lepidel, které obsahuje. Ale je to možná jen taková moje idée fixe, že to bude smrdět a vypouštět formaldehyd a spol. I když.. stačí menší luftík (v USA, kde se staví snad z papundeklu) a mají z celé vesnice jen hromadu třísek.
OSB imho už dávno nesmí obsahovat formaldehyd
Pokud vím tak můžou, jinak by výrobci nenabízeli varianty bez formaldehydu.
Nevím, nikdy jsem se o to nezajímal, leč jsem původem z teraristiky a tam se často řeší stavba terária z OSB a taky obsah či neobsal formaldehydu, a většinou bývá odpovídáno, že už formaldehyd neobsahují.Tak nevím:)
Běžné OSB desky se furt lepí něčím, co formaldehyd přímo obsahuje (například fenol-formaldehydovými nebo močovino-formaldehydovými pryskyřicemi). Emise formaldehydu z hotové desky jsou ale relativně malé. Ještě míň formaldehydu uvolňují desky lepené jinými lepidly, ty obsahují pouze „přírodní“ formaldehyd z použitého dřeva. Jsou na to nějaké emisní třídy E3–E1, kde E3 je nejhorší a „ekologické“ desky mají výrazně lepší výsledky než požaduje kategorie E1. Čili formaldehyd v OSB deskách každopádně je, ale když si člověk nevybere zrovna desku s vysokou emisní třídou, mělo by to být v cajku.
mě to teď nedoporučili v OBI dávat do postele, protože by se z toho mohla chemi odpařovat
Kolik asi vydrzi futra jak tezke je je vyrazit
Já bych byl raději, kdyby to mělo pevnou dřevěnou kostru a na ni by se daly desky a polystyren. Tady ty pospojovaný díly ve mně moc důvěry nevzbuzují. Jinak je to pěkný, jen by mě zajímalo, jestli to vyjde výrazně levněji, než klasická konstrukce z cihel.
Ale vypadá to, že to šlo rychle, než sousedi stihli udělat zateplení, tak tito už bydlí
To musí mít hrozně malou tepelnou setrvačnost, ne? Nebude tam v létě vedro?
Nejen tepelnou. Jsem tu jen na návštěvě z teraporadny, ale jelikož jsem se právě vrátila z Kanady, kde přesně takhle staví většinu rodinných domů, můžu z vlastní zkušenosti popsat - jednak mají větší spotřebu energie (polystyren na všechno nestačí, v zimě se obvykle nedají otevřít okna neb jsou přimrzlý), druhak je většinou velmi špatná zvuková izolace (ani v našich panelácích to není tak hrozný jako tam!) no a samozřejmě se bojíte opřít o stěnu - něco to vydrží, ale jde o ten pocit...
Ostatně, Kanaďané jsou známí tím, že donekonečna svoje domky opravují, z čehož usuzuji, že moc nevydrží. Za poctivým kanadským srubem jsem musela jet až na Yukon, a to ještě mimo města.
tu to máte a nemusíte chodiť na YUKON do Kanady "download_video.php" ináč chatu hej, dom nie
Kolega si nechal vnutit v podtatě podobnou stavbu. Zkušenosti po roce a něco jsou dost negativní.
Dodavatel tvrdil: Vyjde to levněji než klasická stavba
Fakt: Vyšlo to takřka stejně draho, plus ho čekají další nutné investice.
Dodavatel tvrdil: Příjemné klima
Fakt: Stavba je uzavřená a nedýchá, takže pokud vypere, prádlo pověsí, má všechnu vodu ve vzduchu. Stejně tak mytí podlah se okamžitě projeví na všech oknech. Jediným řešením je do domu doplnit rekuperaci, která bude vzduch odvlhčovat. To však není zadarmo a vyžaduje to dost velký zásah do stavby.
Dodavatel tvrdil: Budete platit méně za topení.
Fakt: Vzhledem k vyšší vlhkosti a takřka nulové akumulaci platí jako v klasickém domě.
Nyní si jen nadává, že nedala na klasiku. Cihla tu je už pár set let a dá se předpokládat že i nvá cihla zase pár let vydrží. Nevím jak to je s tím polystyrenem co se dává do této stavby, ale já jsem se ještě na průmyslovce učil, že klasický polystyren se pomalu "odpařuje" - degraduje. Takže co to udělá za dvacet let?
K bodum 2 a 3:
To je pravda tak na pul. Meli jsme podobny problemy a podarilo se je vyresit bez nejakejch extrazasahu. On se s podobnym domem clovek musi naucit zit a zmenit trochu navyky proti klasice. Dulezity je naucit se spravne vetrat a najit idealni vetraci schema. U nas treba v zime (leto je jedno, to je dum takovej lepsi stan) je nutny vetrat 2x (a prave 2x) a to velmi intenzivne a kratce. Pak to funguje k naprosty spokojenosti. Vetrat venilackou je topit panubohu do oken bez potrebneho efektu.
Tim tento druh stavby neobhajuji, tim jenom upozornuji na _NUTNOST_ prizpusobeni se nizkoenergetickym stavbam obecne.
Vybavilo se mi, když tu v jiným vlákně někdo z "mezistřešního prostoru" vyháněl kunu nebo lasičku. Třeba by hlodavcům materiál zachutnal a dovedu si představit to peklo, když se krysáci uhnízdí v meziprostoru stěny. Má s tím někdo zkušenosti?
Nemůžu se pořád zbavit špatného pocitu "z fórovosti". Prošel jsem pár těchto hrubých staveb a můj závěr je, že bych do toho nešel. To snad radši k sobě lepit cihly pěnou.
Já bych konstrukci tak nezatracoval. Ne každý má na zděný domek. Tohle IMHO je levnější a rychle hotové. Hlodavčáci v tom asi nebudou, polystyrén obsahuje jedy a odpuzující látky pro tyto parchanty. Ostatně nebýt toho, tak se potkani silně přemnoží a zežerou veškerá zateplení. Fórově to vypadá, ale o tuhost konstrukce bych obavy neměl. Vadou je nízká setrvačnost stěn. Pro mladé a ne zrovna milionáře bych takovouto stavbu viděl jako ideální.
Pro mladé a nemajetné to může být časovaná bomba. Měl bych strach, že pokud si na to nyní vezmu půjčku, za třicet let ji doplatím, tak domeček bude už pomalu na demolici. Včera jsem na půdě rušil staré zateplení expanzní nádoby, které bylo z polysterenových desek. Mohly tam být takových 25 let, a formu desky tedy rozhodně neměly. Spíš jsem to mohl zametat. Tak jen doufám, že materiál použitý v sendviči z dřevoštěpkových desek je na tom lépe.
Přesně můj názor, pokud postavím dům z pálených cihel a neošulím to, mám jistotu, že ten dům bude bez větších zásahů sloužit i dětem, ale tohle bych opravdu viděl tak 25-30 let.
Ta konstrukce je naprosto uzavřená, neprodyšná a přesto si myslím, že to nebude žádná olympiáda co se úspor tepla týče . A v létě, pokud budou týden tropická vedra, myslím si, že tam polezou po čtyřech.
Můj názor, nemám zkušenost. Já osobně bych se bál i té statiky, přeci jenom až naplácá přes půl metru sněhu najednou, jako vloni, nevěřím, že to nic neudělá se střechou, potažmo s celou konstrukcí.
Prostě shrnu to: Bál bych se celkové životnosti, vlhkosti a možná i nějakého většího větru.
To uz radsi to co mame my, modulovku s nejakym planem rozsirovani. Mit pozemek, tak muzes zacit jednim garsonkomodulem, kde se cenove vejdes do 500kKc, az se clovek ozeni tak se pribouchne dalsi modul(ten bude levnejsi) a az budou deti tak dalsi jeden nebo dva. A pul mega hypo je dosazitelna skoro pro kazdyho.
Sousedi našich prarodičů si to nechali udělat...když nepočítám stavění základů, tak jim to sestavení trvalo asi měsíc a půl...akorát s těma zakončovacíma pracema uvnitř jim to nějak trvá...
Ale já mám z toho blbý pocit-když to není ytong,cihla nebo alespoň trámová kostra, tak to pro mě není barák a měl bych strach se opřít o stěny (nebo jako u nás-když jdu po schodech dolů,tak se někdy věším na schodech za podlahu patra )...O vichřici ani nemluvě...
Taky mi tam prostě chybí ten pocit trámové kostry. Tady ta samonosná věc ve mně budí nedůvěru.
Další "paklndekl" - Flexibuild.
Jedná se o napodobeninu dřevostavby. Jediné co bych nechtěl je polystyren mezi OSB deskami. Útlum zvuku je velmi mizerný. Pokud někdo udělá podobnou stavbu ale s vatou, je to OK.
Musí se porovnávat kvalita práce, páč lehce se cihlová zeď může pokazit.
Domy nedýchají nemají plíce, blud s dýchajícími stěny je mnohokrát vyvrácený. Pokud někdo suší prádlo v místnosti, plíseň se objeví i v těžké konstrukci.
Pokud se ošidí detaily na stavbě je vždy průser.