Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prerabka ellektro instalacie v garazi

Garaz po xtom majitelovi . . . casom mozne zatekanie zo strechy (IPA). Dovnutra je dovedeny trojfazovy prud (cierna, hneda, seda, modra. zltozelena), v krabici spojeny modry a zltozeleny.
Ide o to, ze ci tam treba vzhladom na mozne zatekanie nejake specialne IPXX - co sa tyka zasuviek, vypinacov, svetla, isticov. Myslim ze by bolo vhodne rozdelit spojenie modreho a zltozeleneho kabla na samostatne vodice - toto spojenie je realizovane len v krabici kde konci kabel. Ide o to dat tam zasuvky a vypinac so svetlom.

Myslim ze by bolo vhodne rozdelit spojenie modreho a zltozeleneho kabla na samostatne vodice

Dôležité je, kam sú pripojené /modrý a žlto-zelený / v skrini odkiaľ prúd odoberáš. Ak aj tam sú pripojené na rovnakú lištu, potom nič nerozpájaj.

Aha, cize musim kuknut do krabice . . . sice mam klucik, ale ak to ude cele zakrytovane? Aj tak tam chcem dat prudovy chranic, takze tak ci tak to budem musiet nejakym spossobom oddelit. Apropo, je tam dotiahnyty 3fazovy, chcem z jednej fazy svetlo, z druhej zasuvky . . . takze prudovy chranic asi 4 polovy, nie?

nepoznas tu krabicu stvorcovu vo vnutri do kosostvorca montazne pliesky na uvhytenie kablov . . . su 4, 3xfaza, a pod zltym spojeny modry so zltozelenym. Rozvadzac to neriesi, lebo ma byt na kazdej stene jedna zasuvka, jedno svetlo a svetlo este aj na strope. :-)

ved aj to by slo . . .
v podstate islo len o to, ci rozpojit tie spojene (modry a zltozeleny) - ale asi ano, ked tam chcem dat prudovy chranic, a ake krytie, ak by nahodou zacala pustat strecha . . . ved uvidim co a ako, nataham to, a rozvadzac teda pojde naposledy . . .

Bože, však z toho nerob kowbojku s jednou miestnosťou.
Tá krabica sa volá inštalačná krabica, tie pliešky sa volajú svorkovnica, ide zrejme o hnedú "AC-dur"
Ak nemáš s elektoinštaláciou absolútne žiadnu skúsenosť, tak na to nešahaj, zavolaj si niekoho. Laik dokáže vykonať také veci, občas sa nedá pochopiť či je to vôbec možné.

nejake skusenosti mam, doma som to absolvoval sam, ale s pomocou elektrikara, on vravel co a ako, rozmery, hodnoty, farby a pod, potom akurat dosiel pootvaral, skontroloval, pomeral . . . ale to bolo davno a tahali sa len dva vodice . . .

Dáš prúdový chránič, bude, nedáš nebude. 100 rokov sa bežne neinstalovali a fungovalo to. Aj tu platia Murphyho zákony ....
V práci mám horkú skúsenosť s jedným strojom, nič sa na ňom nekazí, okrem ochrán. A že ich tam je.