Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pračka-problém při odstřeďování

Dobrý den, nemohl byste mi někdo, prosím, poradit, v čem může být problém, když pračce při odstřeďování zhasnou všechny kontrolky, zastaví se, pak se znova rozjede a tak furt dokola. Prvně mi to dělala jen při 800ot/min, teď i při 400.
Děkuji moc za odpověď. Kristýna

Dnešné pračky majú funkcie o ktorých bežný uživateľ ani netuší. Jednou z nich je, že furt, z neznámych dôvodov, si merajú izolačný stav.

Napríklad pračka mojej manželky sa občas vypla a deň-dva sa odmietala znovu spustiť. Potom zase šla aj dva mesiace bez vady. Vytrvale som tento jav ignoroval, nakoľko som nemal pocit že je bezpodmienečne nutné napríklad : uterák používaný jeden deň, dávať okamžite do prania. Počas doby môjho ignorovania sa práčka sama sfunkčňovala. Až raz nie. Kontrolky svietili nejakým zvláštnym spôsobom, tak som sa poobhliadol po servisnom manuály a on to bol chybový kód: " nevyhovujúci izolačný stav ". Obhliadkou som nič nevyhovujúce nenašiel, prišlo poklepávanie a vyťahovanie konektorov a pri manipulácii s topným telesom zrazu stav: zvod, zmizol. Teleso som vybral, detailná prehliadka vzbudila podozrenie na prasklinu a možné prenikanie vody. Pračka sa ale vypínala aj keď program nemal zapnúť nahrievanie a nevyhovujúca izolácia na topnom telese nemohla nikoho ohroziť.

Po výmene telesa sa jav s vypínaním už neopakoval. Príliš inteligentná práčka.

Tohle je celkem běžné - přecejen pračka je nejčastěji umístěna v koupelně (a vždy u vody) takže jsou normy, vztahující se k její elektrické bezpečnosti, dost přísné. Tedy např. povinně musí mít ochranu proti proražení, resp. probíjení, vodiče.
Konkrétně tuhle hlášku mají třeba pračky Zanussi.

Whirlpool, zrejme túto vlastnosť majú všetky modely. Kedže Whirlpool je nadnárodný koncern bude to zrejme štandard u všetkých výrobcov, zrejme prevencia proti súdnym sporom v USA. Keď tí amíci sa dokážu súdiť o odškodné za zničenú mačku pri sušení v mikrovlnke ....

Whirpool. Netušíte tedy, jestli může být problém ve vodnim kameni, někde usazeném - vodu máme dost tvrdou, nebo někde jinde? Vydáva přitom i takový divný skřiplavý hvízdání, jako když něco dře. Tak to vždycky musim vypnout a praní tak končí dřív než by mělo...

"Vydáva přitom i takový divný skřiplavý hvízdání, jako když něco dře." Z toho bych usuzoval, že je někde přidřené ložisko a jde to ztuha. Při odstřeďování kdy motor je plně vytížen, už nemá rezervu tuto zátěž navíc utáhnout. Nadměrně se ohřívá a zafunguje nějaká tepelná ochrana. Ta pračku vypne. Po částečném ochlazení ochrana činnost obnoví a děj se opakuje. Tak jako tak, bude to chtět asi nějakého servismana, případně je-li k dispozici šikovný manžel-kutil, přistavit za pračku basu piv.;-):-D