Lze postavit úsporný dům, který přečká staletí?
Je toto při dnešních technologiích vůbec možné?
Postavit dům:
Z dostatečne pevných a nestárnoucích materiálů, které se po několika desetiletích nerozpadnou na prach, aby je mohli využívat dlouhé generace obyvatel, jako to bylo u staveb našich předků.
Snadno udržovatelný a ne příliš mechanicky křehký, ne jako kukaně obalené po střechu polysterenem, kde do omítky člověk nic nepřichytí a když se povede odpal míčkem na zahradě, objeví se ve fasádě ďolík. Ptáci také rádi hnízdí v tomto příjemně tepeleně uzolujícím materiálu.
Zároveň však takový, aby docházelo k minimálním ztrátám tepla.
Existuje vůbec možnost zkloubit něco jako domy našich předků s metr silnými kamenými zdmi a moderní lehkou stavbu obalenou umělými materiály, kterou když chcete přistavět, tak je to na komplet novou omítku včetně polystyrenu na celý dům?
Proč se tak ptám? Bydlím v historické části města a proto nemám dobrý pocit z hromatného obalovaní domů do bílého umělého bůhvíčeho. Když člověk kolem sebe vidí stavby, které přečkaly staletí a jinde pak konzervují domy polystyrenu a nesmí se pak fasády ani dotknout, aby ji nepoškodili.
Stačí na ten EPS nalepit obkladové pásky a ptáci si ani neškrtnou. Můj kamenný barák se tedy postupně na prach rozpadá, jakmile hliněná malta není chráněná omítkou, pískovec totéž.
Do omítky chytám hlavně vevnitř, zvenku stačí zásuvka, světla.
A s tou přístavbou, nezdá se mi, že by to bylo tak zlé.
A co takhle stavbu z veloxu?
www.velox.cz
ano (ne)lze.
Zajímavé jsou i domy chráněné zemí.
Vem si příklad z hradů. Teda ne zrovna z Trosek...
Podle me je takovy barak spis mytus. Ono jsou baraky co stoji stovky let, ale... Bud jde o kamenostavbu s metrovou zdi, ktera je skoro vecna(ale takovej betonovej bunkr bude pravdepodobne taky), nebo jde o domy, ktery tam sice stoji 500let, ale ten stavitel by je uz ani nepoznal. Proste to chce kazdych 50 let zasadni rekonstrukci - ale pak nebude problem ani u soucasnych domu.
Asi tak. I když klasické roubenky, z pořádných klád, dobře ošetřené býčí krví také vydrží dlouho. Ale i na ně bude 500 let bez údržby také dost.
Tak bez udrzby jsem to samozrejme nemyslel, to by ani neslo. Ale 50 let rekonstrukce je dost, spis bych na zasadni rekonstrukci videl v rozmezi >100 let. Rozhodne neverim tomu, ze polystyren pod fazadou vydrzi alespon tech 50 let.
Pod fasadou podle me vydrzi. Fasada nevydrzi. 50 let? Piseme rok 2010, tj bydlet v baraku z roku 1960 bez rekonstrukce? No, asi to jde, ale ze by takovy dum splnoval dnesni predstavy o rozumnym bydleni dost pochybuju. I kdyz, proc ne, hranice mezi udrzbou a rekonstrukci je dost uzka a nekdo treba tu novou fasadu povazuje za beznou udrzbu.
Kdyz jsem chodival do skoly v Usti nad Labem, tak na nekterych domech na fasadach byly jeste sipky se smery k ukrytu pri bombardovani s nemeckymi napisy, a krom toho, ze byly osklive hnede a ne dnesni moderni barevne na nich nebylo videt nutnost k oprave. Ale chapu, dnes se vse dela spotrebni, drive se to delalo fortelne.
A nechodil jste do školy ve čtyřicátých letech ? Ale vážněji: postavit lze vše, je to otázka peněz, u nás v obci postavili domy: základní železobetonová odlévaná konstrukce, dozdívaná porotermem, obložená bloky minerální vaty a následně obezděná kamenem. Izolované. Nedobytné. (skoro)věčné. Neskutečně drahé.
Ne, chodil jsme tam do skoly pred deseti lety. Ano, tak takova konstrukce se mi libi svetlo nadeje v nasem aususovem svete.
Teď je otázka, jestli se ti ale vyplatí postavit takový "supertrvanlivý" dům nebo jestli bude lepší, když si na stejném místě tvoji pravnuci postaví něco nového (z nějakých nových materiálů)...
Nepostaví, náklady na likvidaci sutě budou tou dobou vyšší než cena domu.
postaví, páč již teď máte stroje na likvidaci sutí....
Viz ZAZ,TANEX, Plasty Jaroměř
z obrovské hromady se stala krabička šrotu a rozemleté cihly na podsyp......
Betonové bunkry přežijí staletí a blbě se likvidují...
Pravda.