Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lze postavit úsporný dům, který přečká staletí?

Je toto při dnešních technologiích vůbec možné?
Postavit dům:
Z dostatečne pevných a nestárnoucích materiálů, které se po několika desetiletích nerozpadnou na prach, aby je mohli využívat dlouhé generace obyvatel, jako to bylo u staveb našich předků.
Snadno udržovatelný a ne příliš mechanicky křehký, ne jako kukaně obalené po střechu polysterenem, kde do omítky člověk nic nepřichytí a když se povede odpal míčkem na zahradě, objeví se ve fasádě ďolík. Ptáci také rádi hnízdí v tomto příjemně tepeleně uzolujícím materiálu.
Zároveň však takový, aby docházelo k minimálním ztrátám tepla.

Existuje vůbec možnost zkloubit něco jako domy našich předků s metr silnými kamenými zdmi a moderní lehkou stavbu obalenou umělými materiály, kterou když chcete přistavět, tak je to na komplet novou omítku včetně polystyrenu na celý dům?

Proč se tak ptám? Bydlím v historické části města a proto nemám dobrý pocit z hromatného obalovaní domů do bílého umělého bůhvíčeho. Když člověk kolem sebe vidí stavby, které přečkaly staletí a jinde pak konzervují domy polystyrenu a nesmí se pak fasády ani dotknout, aby ji nepoškodili.

Stačí na ten EPS nalepit obkladové pásky a ptáci si ani neškrtnou. Můj kamenný barák se tedy postupně na prach rozpadá, jakmile hliněná malta není chráněná omítkou, pískovec totéž.
Do omítky chytám hlavně vevnitř, zvenku stačí zásuvka, světla.

A s tou přístavbou, nezdá se mi, že by to bylo tak zlé.

Podle me je takovy barak spis mytus. Ono jsou baraky co stoji stovky let, ale... Bud jde o kamenostavbu s metrovou zdi, ktera je skoro vecna(ale takovej betonovej bunkr bude pravdepodobne taky), nebo jde o domy, ktery tam sice stoji 500let, ale ten stavitel by je uz ani nepoznal. Proste to chce kazdych 50 let zasadni rekonstrukci - ale pak nebude problem ani u soucasnych domu.

Pod fasadou podle me vydrzi. Fasada nevydrzi. 50 let? Piseme rok 2010, tj bydlet v baraku z roku 1960 bez rekonstrukce? No, asi to jde, ale ze by takovy dum splnoval dnesni predstavy o rozumnym bydleni dost pochybuju. I kdyz, proc ne, hranice mezi udrzbou a rekonstrukci je dost uzka a nekdo treba tu novou fasadu povazuje za beznou udrzbu.

Kdyz jsem chodival do skoly v Usti nad Labem, tak na nekterych domech na fasadach byly jeste sipky se smery k ukrytu pri bombardovani s nemeckymi napisy, a krom toho, ze byly osklive hnede a ne dnesni moderni barevne na nich nebylo videt nutnost k oprave. Ale chapu, dnes se vse dela spotrebni, drive se to delalo fortelne.

A nechodil jste do školy ve čtyřicátých letech ? ;-) Ale vážněji: postavit lze vše, je to otázka peněz, u nás v obci postavili domy: základní železobetonová odlévaná konstrukce, dozdívaná porotermem, obložená bloky minerální vaty a následně obezděná kamenem. Izolované. Nedobytné. (skoro)věčné. Neskutečně drahé.