Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Nulák, fáze není to jedno ?

Dobrý den, zapojuji zásuvky přes pět let, jsem amatér. No řídil jsem se radou dědy - zelenožlutý na kostru, modrý a hnědý jak to vyjde, a tak jsem taky dělal. Nevím kolik zásuvek je ted zapojeno správně. Poznal jsem to u odstředivého čerpadla z Polska které se točilo naopak :!:. Jak to tedy má být a ohrožuje to nějak spotřebiče..... napadá mě, že když tam je transformátor, tak to nemá vliv, ale co ty ostatní?

Díky za radu.

opačně zapojené vinutí statoru. to se může stát buď chybou ve výrobě(nepravděpodobné) nebo a to pravděpodobněji kutilským zásahem při opravě třeba čištění. nejspíš se nějakýmu šikulkovi omylem odpojily drátky vedoucí od uhlíků k vinutí ten je zapojil opačně a už to bylo. další možnost je, že motor čerpadla je stejnosměrný. v tom to případě je čerpadlo vybaveno usměrňovačem a tady mohlo dojít ke špatnému zapojení diod. a to zase zásahem kutila nebo ve výrobě. sázím na kutila. v žádném z těchto možností nezáleží na zapojení fáze a nuly. jediná možnost je že se jedná o třifázový motor,který je pomocí rozběhovýho kondenzátoru upraven na 230V. tam je to možný, ale nevím jistě, musel bych si to ověřit.