Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvonek v bytě nezvoní, ale chrčí

Před týdnem v bytě proběhla rekonstrukce elektřiny a součástí byly i práce zedníků - kabely bylo nutné schovat pod omítku. Pracovalo se i v okolí bytového zvonku.

Zvonek nějakou dobu nefungoval, usoudil jsem na problém s kabelem. Dnes jsem ho několikrát zkoušel a odněkud občas vypadl kousek "drobků" malty.

Pročistil jsem tedy zvonek hadříkem namočeným do octa. Zvonek nezvoní (cink), ale chrčí. Přitom klepnutí lžící do tělíska zvonku vyvolá správný zvuk (cink).

Dá se identifikovat kde je problém? Zkusil jsem to nafotit, ale kvalita špatná.

Pavel

Chrčivý zvuk je způsoben nesprávnou vzdáleností kladívka od zvonku. Potočením zvonku který bývá excentricky uchycen se dá vzdálenost upravit. Nejde li to, pak přihnout kladívko. Nyní je kladívko hodně blízko a místo aby klepalo do zvonku je k němu mírně přitlačené a pouze vibruje.
Kdyby byla vložena nahrávka mohli jsme posoudit zda se jedná o bzučení magnetu, nebo drnčení viz výše.:-D

Jak psáno přede nou, jsou dvě možnosti. Pokud se palička k cimbálu nedostane, zjisríte snadno. Přitiskněte rukou paličku k elektromagnetu/ ne k cimbálu/ a uvidíte. Pokud se dotýká, je to špatně a pokud je příliš daleko je to také špatně. Oba stavy lze napravit povolením šroubku cimbálu a pootočením cimbálem tak aby byla pri ručně přitisknutém elektromagnetu vždy malá mezera, kterou palička v činnosti překoná setrvačností. Pak to zvonit bude..