
stare bile tvarnice
chtel jsem se zeptat zda ma nekdo zkusenosti se starymi bilimi tvarnicemi z roku 1980, zda je s nimi nejaky problem nebo je to vse v poradku.. slysel jsem neco o radonu a tak podobne. diky jenda
Myslíš Siporex z Hrušovan? U nás na dědině jsme z toho stavěli před 25 lety všichni.
Radon je snad "ze země" a ne z tvárnic (nevím, odhaduji)
Já v baráku z těchto tvárnic žiju už přes 30 let, a zatím se na mě žádné degenerativní projevy (snad)neprojevují. Tím spíše ne projevy radonu, který má plynnou podstatu a uniká ze země, proti čemuž se na dotyčných místech používají speciální folie.
Žádné další problémy s těmito tvárnicemi nemám a neslyšel jsem že by někdo měl.
radon byl snad problem nejakjch panelu, ve zkrace slo o to, ze tam byl do betonu pridanej popilek z elektrarny. No a nektery uhli obsahuje nezanedbatelny mnozstvi uranu. Nicmene si stejne nemyslim, ze by to byla uplne zasadni radiacni zatez, i kdyz alfa zareni v plicich nic moc(jinde nevadi, odfiltruje ho vrsta mrtvych bunek na kuzi).
Ozáření ze stavebních materiálů
Stavební materiál zejména některé strusky, škvára, popílek, odval z uranových dolů, fosfosádra mohou obsahovat zvýšený obsah přírodních radioizotopů a být tak významným a velmi obtížně odstranitelným zdrojem radonu a zvýšené úrovně záření gama v místnostech. Proslulé jsou škvárobetonové bloky z Prefy Hýskov se svými typovými domky START a porobeton z Poříčí u Trutnova /VČ kraj/. Jedná se většinou o materiály odpadní, u nichž se buď spalováním nebo jiným technologickým postupem nechtěně dosáhlo zvýšení obsahu radia. Z hlediska ozdravných opatření je to zdroj pravděpodobně nejnákladnější co se týče jeho eliminace u již postavených budov. Současná vyhláška 307/02 Sb. ve znění vyhl.499/05 Sb. pro rozhodování o vhodnosti použití daného stavebního materiálu (na rozdíl od předchozí vyhl.184/97 Sb.)
Zdroj:
osveta.html
děkuji za info-uz jsem chytřejší