Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplení cihlového 4 podlažního domu s 12 bytovými jednotkami.

Chci využít programu Zelená úsporám, a zateplit 4 podlažní cihlový dům o rozloze 232m2 z roku cca 1960. Avšak dohoda s ostatními spolubydlícími je velice špatná. Jejich argumenty jsou velmi jednoduché a neodborné, například, že se cihlové domy nezateplují a jejich sousedka to má a od té doby má prý plíseň... Není snad plíseň následkem špatného větrání? Proto sbírám co nejvíce argumentů jak je přesvědčit o správnosti revitalizace cihlového domu. Ptám se Vás tedy, jestli je opravdu zateplení cihlového domu zbytečné či dokonce škodlivé? Předem děkuji za odpověď!!!

Já bydlím v novostabě - kupodivu cihlové. A zateplení tam máme.
Je to dobrá věc, ale musí se dělat odborně, tedy patřičná tloušťka izoloace, kvůli rosnému bodu.

A že sousedi nechtějí? Budou argumentovat čímkoliv, protože prostě nechtějí. Buď nechtějí z principu (často důchodci, ti nejsou nakloněni jakékoliv změně), nebo na to nemají prachy a ješitnost jim nedá, aby to řekli rovnou. Pokud máte ty prachy v bytovým fondu, tak by byli nejraději, kdyby se tam neustále syslily až do aleluja (kamoš taky bydlí v bytovce a ostatní ne a ne dovolit, aby se prachy z fondu použily na opravu střechy, bodejť, jim do bytu neteče, nejsou pod střechou).

A k té sousedce s plísní - nemá náhodou plíseň od té doby, co má nový okna? Obvykle to bývá, když se dají nový těsnící okna a lidi nezmění svoje návyky větrání.

Nojo z důchodcema je peklo. Kamarád bydlí v bytě a měli tam strašní vchodoví dveře že nesli ani zavírat sklo bylo rozbití a drželo pohromadě díky drátům, tak obec kvůli krádežím ve sklepě tam nechala dát nový. Důchodci tam kvůli tomu začaly protestovat že budou muset mýt o jeden klíč navíc a že když na chvilku půjdou ven tak si budou muset pokaždé znovu odemykat. Když jim zdarma měnili okna tak někteří je odmítaly pouštět do bytu a když jim zdarma zateplovali fasádu tak nadávaly že je tam od 8:00 do 15:00 kravál a že jim zedníci běhají okolo oken. Kamarád si vůbec neztěžuje je spokojen ušetří za plyn a plíseň tam žádnou nemá.

Ti prostě remcají z pricipu. Občas by to chtělo použít komunistickou metodu - postavit je před hotovou věc a neptat se na názor. Oznámit, že se bude dělat fasáda a hotovo.
Ale k přesvědčení remcalů by mohlo posloužit předložení konkrétních čísel, kolik ušetří novýma oknama, fasádou, kolik je na to peněz a kolik je to bude stát. Taky předložit argument, že ceny za vytápění půjdou jen a jen nahoru, zatímco zateplením půjde spotřeba výrazně dolů. Já v zatepleným bytě vyjdu s platbou zálohy 1500Kč měsíčně za plyn. Plynem topím, vařím a ohřívám vodu (TUV). A ještě mi každoročně pár tisíc vrátí. Kolik dají oni na vytápění?

kolik ušetří novýma oknama, fasádou, kolik je na to peněz a kolik je to bude stát. Taky předložit argument, že ceny za vytápění půjdou jen a jen nahoru, zatímco zateplením půjde spotřeba výrazně dolů

No, je to hezká věc.
Dám příklad ze života. Panelák. Namontovány měřiče spotřeby tepla a vodoměry na teplou vodu.
Dřív se to rozpočítávalo podle hlavního vodoměru "na patě".
Teplá bůh ví podle čeho. Dodavatel tepla vracel po prvním odečtu pěkný peníz.
Logicky z toho vyplývá, že je v předešlých letech bohapustě okrádal.
Příští rok zdražil o maximum co mohl a ty vrácený prachy z nich dostal. Stížnost přes právníka, potvrzeno, že zdražení bylo v mezích platných předpisů.
To stejné se děje u vody. Čím víc ušetříš, tím víc to natáhnou, protože jsou na ty prachy zvyklí a musejí je dostat.
Jako panelákový zacáluješ okna, zateplení a budeš platit jako před tím plus zvýšený nájem na splátku toho zateplení.