Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Převod 5PS na ccm

Ahoj, mam dotaz, mam sekacku ktera ma udavany vykon 5PS (konskych sil), zajimalo by me jaka je vrtani valce v ccm kdyz je udany vykon tech 5 koni. Nikde jsem zadnou tabulku prevodu nenasel :(

Vrtání válce (a ani jeho zdvihový objem) a výkon motoru nemá přímou souvislost *), žádný vzoreček či tabulka neexistuje.
Navíc motáte dvě věci - vrtání válce udává, jaký má válec průměr, jednotkou jsou milimetry (nejčastěji); zdvihový objem je objem motoru, čili vrtání krát zdvih (rozdíl mezi horní a dolní úvratí, čili vzdálenost kterou urazí píst ve válci na jeden zdvih). Výsledkem je zdvihový objem, uváděný nejčastěji v kubických centimetrech, případně v litrech. Pro ilustraci - Fabia s motorem (ehm, ale říkejme tomu tak) 1,2HTP má motor o zdvihovém objemu přibližně 1200 cm3 nebo 1,2 litru.
________________________________________
*) souvislost to samozžejmě má, motor o objemu 50cm3 sotva bude mít 100kW. Ovšem tato souvislost není vyjádřitelná matematicky.