Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozebrání a znovusložení parket.

Zkušení kutilové, renovátoři a zlepšovatelé,

obracím se na vás s prosbou o radu. V bytě, který jsme koupili jsou v obýváku položené parkety. Jsou seschlé a nevypadají úplně v pořádku na to, aby jim pouhé přebroušení a lakování prospělo. Na některých místech to jakoby trochu pruží a jinde jsou parkety trochu zvlněné, ale ne nijak dramaticky. Hlavním nedostatkem jsou však místy značné mezery, parkety byly očividně masivně tmeleny a další tmelení nejspíš nepřipadá v úvahu.

A tak si říkám, že bych si vyhrnul rukávy a trochu se do toho pustil. Má představa je, že bych rozebral podlahu a znovu ji složil tak, aby se mezery ztratily, a broušení pak asi přenechal nějaké firmě. Věřím, že je to náročný projekt, ale pokud bych to zvládl sám, určitě by mi to ušetřilo značné náklady, které potřebuji investovat jinam (na internetu jsem se dočetl, že nechat si podlahu rozebírat a skládat firmou je mnohdy nákladnější než položit nové parkety).

Bohužel vůbec nevím jak na to.

Potřeboval bych poradit v následujících otázkách:

1. jak vytrhat parkety co nejšetrněji - kde začít? je výhoda označit si parkety předem a položit je tak jak byly?

2. když už parkety budou vytrhané, dá se při té příležitosti udělat něco chytrého s podkladem? (jsou tam dřevěné desky)

3. jak parkety složit zpět? kde začít? na co si dát pozor?

Budu moc vděčný za jakékoli rady, připomínky, či odkazy.

Předmět Autor Datum
Obávám se, že jestli nestačí přebroušení, je lépe a levnější pořídit parkety fungl nové. Jestli jsou…
Rce 19.05.2010 00:42
Rce
Jak se to dá poznat, aniž by se musela parketa vyndat? Tedy, čím jsou lepeny. Jestli jsou v pořádku…
nevenyttig 19.05.2010 12:32
nevenyttig
Něčím přilepené určitě byly. Nám pokládají parkety speciál parketáři, jak se to dělá můžu říci jen o…
Rce 19.05.2010 13:29
Rce
Pokud Vám mohu pordit,tak opravdu se finančně vyplatí položení nových parket. Je velice nepravděpodo… poslední
bell 21.05.2010 09:19
bell

Obávám se, že jestli nestačí přebroušení, je lépe a levnější pořídit parkety fungl nové. Jestli jsou vymačkané pero drážky, je parketa na vyhození. Parkety bývají lepeny asfaltem, ten odstraňovat bude velmi obtížné. Složení parket není pro amatéra též jednoduché, aby byly dobře přilepeny a utaženy. Zde bude asi nejlepší pozvat odborného podlaháře.

Jak se to dá poznat, aniž by se musela parketa vyndat? Tedy, čím jsou lepeny. Jestli jsou v pořádku pera a drážky se asi bez vytažení nepozná. Existuje i jiný způsob odstranění mezer mezi parketami než tmelení? (slyšel jsem o srážení parket?)

Nemohl by mi někdo přeci jenom dát nějaký návod na to jak se parkety pokládájí? Nebo je to tak náročný projekt s tak velkým procentem úmrtnosti, že se to ani nevyplatí?

Dělal to někdo z vás sám? (a nebyl povoláním podlahář?)

Něčím přilepené určitě byly. Nám pokládají parkety speciál parketáři, jak se to dělá můžu říci jen od vidění, není to sranda, ale určitě při troše šikovnosti a přečtení jak se to dělá, se to musí určitě povézt i po domácku. O parketách se tu v Poradně hodně hovořilo, zkus hledat.

Pokud Vám mohu pordit,tak opravdu se finančně vyplatí položení nových parket.
Je velice nepravděpodobné,že se Vám podaří všechny parkety zachránit.Pokud jsou lepené tak počitejte se strátou až kolem 40%.Všechny chybějicí a poškozené parkety budete muset doplnit novými.Navíc pokud jsou to parkety starého data cca 40-30let nemusíte na našem trhu nalést stejný rozměr.
Pokud se rozhodnete parkety rozebírat,tak je třeba je rozdelit na pravé a levé.Musíte důkladně očistit péra a drážky a popřípadě spodní stranu parkety.Následně musíte důkladně přopravit podklad pro nové lepení a to znovu pro parkety (vhodmá stěrka).Jak tady bylo zmiňeno tak opravdu je mnohém rychlejší a ekonomičtějčí nechat položit celou plocho z nových parket.
S posdravem Zvoníček - www.*.shop1.cz [mod]Odstraněna reklama (Rce)[/mod]

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru