Plíseň v rohu
Zdravim všechny a mam na Vás dotaz.
V dětském pokoji jsme do rohu dali matraci 2x2 metry a podel stěn do výšky 0,5 m až na koberc 2cm molitan s barevnou latkou, ktery volně visel. Při uklidu jsme zjistili plíseň viz obr. Při větším úklidu před Vanoci bylo vše v pořádku, teplota v pokojíčku 21 stupňu a vše jsme zařídili v dubnu, cca před 8 měsíci.
Jedná se o podkrovní místnost v NED-dřevostavbě a chci se optat v čem může být problem a jak to vyřešit. Díky.
Budete muset rozebrat roh, zkontrolovat zda pod UD profily je těsnící páska, znovu pořádně udělat parozábranu a hlavně pečlivě zateplit. ( je li to sádrokartonová konstrukce )
konstrukce by měla být následující:
atika cca 90cm:
sadrokarton
parozabrana
dřevěná deska
izolace
dřevěná deska
farmacelová deska
polysteren
omítka
střecha:
sadrokarton
parozábrana
dřevěné latě
izolace
folie mezery a střešní tašky
Čeká Vás vyřezání sádrokartonu,parozábrany, dřevěné desky ( asi OSB)oprava izolace - moc jí tam nebude a bude tam někde díra.
Před vánoci nebyly takové mrazy jako teď, takže souhlasím s radek2. Někde bude díra v izolaci.
no nepotěšili jste mě .. ale přece jen zkusím ... zda to nemohl byt problem matrace v rohu a toho molitanu na zdi přes roh s kombinaci maleho větraní a tím vzniku te plisně a vlhkosti ... místnost využívame cca 3 roky a zatím s tím nebyl problem, pravda je, že nebyli takove mrazy :o)
Měl jsem naprosto stejný problém. Nic jsem "nekutal" neb jsem věděl, že izolace jsou v pořádku. Roh vlhnul prostě proto, že se tam srážela vlhkost kterou tam uzavírala matrace s polštářem - místo nebylo "větráno". Odsunutí postele od zdi ( asi 5cm) celou věc vyřešilo. Rohy místností myslím obecně mají nižší teplotu - jak u podlahy tak u stropů.
Scorpio, dovolím si s Vámi nesouhlasit. "tam uzavírala matrace s polštářem - místo nebylo "větráno" tím to není, ale příčina je. že za matrací byla nízká povrchová teplota stěny. U Vás postele, pokud jste odsunul postel, došlo k proudění vzduchu a povrch stěny se ohrál nad teplotu rosného bodu.
To je fyzika.
Domnívám se, že už jednou jsme řešili nějakou závadu ohledně rosného bodu?
Nevím možné se pletu.
Pane Milane,máte pravdu, otázka rosného bodu v mém případě byla jasná. Chtěl jsem jen zadavateli říct, že než bych do věci "šťoural" tak odsunu pelest a uvidím. Protože píše, že se problém objevil po dodělání a zastěhování pokoje, možnost ochlazení místa se celkem nabízí.
souhlas
MR Laesene, to že píšete že toto je NED dřevostavba, neznamená, že je to OK. Páč podle fotky se nedá stanovit příčina. Zeptám se Vás, když (obrazně) provrtáte otvor vpravo od modrého kolečka, rovnoběžně s podlahou a pod úhlem 45° k obvodovým stěnám, tak mi, prosím, sdělte jaký v tomto konkrétním místě prochází stavební materiál.
Třeba malba, SDK, kovový rošt, izolace vata tlouška xxcm, dřevo,
Zkrátka v tomto místě je něco špatně, co zapříčiní nízkou teplotu a tím vznikne rosný bod.
Něco je na stavbě špatně uděláno.
chápu, že podle fotky je to obtížné ... ale přišlo mě divné, že 5 let nic a teď najednou, když jsme loni pokojíček dodělali a "ucpali" venkovní vnitřní roh se objevil tento problem ... každopadně ja tomu nerozumím a proto hledam radu
tady je skladba dle technické dokumentace:
2x nátěr Primalex Plus
strukturovaná tapeta
SDK 12,5
Parozábrana PE folie 0,2 mm
Dřevotřísková deska V100 E1 - 13 mm
Výplň minerální vatou 140 mm
Masivní dřevěná konstrukce
Fermacell 12,5 mm
polystyren samozhášivý 60mm
omítka bílá 2 mm
skladba stěny nepomůže v tomto případě, páč se to musí kuchnout. Je možno, že v kritickém místě je méně izolace, více dřeva, spoj čehosi a vzniknul tepelný most.
Že se to projeví po delší době je naprosto normální, vysvětlím to.
Občas se tomu říká bilance vodních par. Teplo a zima na sebe narazí a v místě, kde se uděla teplota +12°C (zhruba) dochází ke srážení. Vtomto místě se za chladu vytvoří kbelík vody. Po dobu tepla vyschne jen 3/4 kbelíku. Další rok se to opakuje a po několika letech je v izolantu jen voda.
Prosím odborníky, aby mě nakamenovali za použité termíny a hodnoty.
hmm .. asi zacinam chapat ... ještě jsem oddělal lišty na uchycení koberce a hřebičky ze zdi jsou rezavý, ale jen asi 1 m od rohu na stěně s kuličkami ... může to potvrdit tuto teorii?
jde mě o to, jestli je to tak jak říkate, tak se obracim na dodavatele domu a začnu to řešit jako závadu, na konstrukci mají záruku 30 leta na dům 6 let, tak bych se do toho snad vešel
Jak je to dlouho co jste inkriminované místo odkryl ? Jak to vypadá teď? Pokud je to jen 2 dny ( to jste rozjel toto vlákno) tak asi žádnou změnu nelze poznat.
Chci jen říct : jestli to necháte "otevřené" tak týden, 14 dní, při teplotě okolí těch 21st. a flek bude ustupovat, tak je to vysrážená vlhkost a bylo to špatně větrané.
Pokud to bude vlhké pořád, i po těch cca 14 dnech, tak tam asi opravdu bude závada v kontrukci. Určitě bych s tím "kutáním" počkal. Než si dělat čurbes v domě nebo se s někým dohadovat( a nemít třeba pravdu?)...
Náš problém se takto vyřešil si za 5 dní, ale to jsem opravdu věděl, že jsou izolace vpořádku neb jsem je sám dělal.
Bohužel kolego Scorpio, nemůžu souhlasit s touto teorií. Pokud by byla v rohu skříň tak jeten samáý problém. Je třaba dotáhnout firmu a reklamovat, oni se budou bránit, že to není jejich vina, protože...... a vy zase není možno aby za nábytkem byla plíseň.
Ja tam vada díla. Tečka.
tak jsem zavolal a kupodivu hned řekli že je chyba v konstrukci a že při manipulaci s panely jeřábem se mohla izolace pohnout a pak to děla neplechu, přijedou a ještě tento týden daji do pořádku ... naznačoval že navrtají díry a vystříkají pěnou .. stačí to??? ... nejsem si jist jestli jsem to správně pochopil a případně zda netrvat na rozdělání a pořádné opravě
Já bych trval na rozdělání, pořádném uložení izolace a parozábrany.
Milý Radku perfektní rada a já doporučuji rovněž rozebrat a zkontrolovat a opravit. Samozřejmě podrobné foto a zápis.
Tak jo, ukecal jste mě.
Docela bych to takto navrhnul.Samozřejmě je pěna ideální izolační materiál,i když nevím,zda to dělat teď,když je to vlhké,je to nejmoudřejší.Chtěloby to udělat v létě,nechat to těmi otvory vyschnout a pak aplikovat pěnu.
Ale pozor,dohlédni přitom na to,aby ti divoši nestříkli té pěny moc.sádroš se může vybortit.
JABRAKA
Jaroušku, pokud jen zastříknou pěnu, tak se nezjistí co tam udělali špatně. Musí najít závadu, nikoliv ji zakrýt pěnou.
jen info o průběhu řešení:
stavil se u nás reklamační technik a techniku vrtaní díry a vyplnění zateplovací pěnou jsem zavrhli. Řešení je následující, počkat na teplejší období aspoň nad 0 a rozdělat střechu nad rohem (atika cca 90 cm) a zkontrolovat zateplení a popřípadě spravit, pokud se nic neodhali, budou se rozdělávat stěny. Jinak po vysušení a vrácení matrace do rohu do 2 dnu je vlhko zpět.
MRLarsene, souhlas s postupem, dokumentovat fotky, video, nahrávání zvuku a podobně.
Pokud přikryjete nejstudenější místo v místnosti a topíte na menší teplotu a to nárazově, tak se to může stát.
jariel, teoreticky ano, v praxi to ale nesmíte dopustit.