Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak nejlépe vybrat nový koberec?

Nazdar!
Mám takovýto problém, který koberec je zejména z hlediska ceny/materiálu nejvýhodnější ? Jde mi o to, jak se zorientovat v nabídce, kde je uváděno :
Materiál
- 100%polyamid
- 100%polypropylen
Váha vlasu - od cca 200 až 600 g/m2
celková váha od cca 500 až 1700 g/m2

To jsou zhruba tak ty nečatěji uváděné hodnoty u prodejců. Jak se tedy mám orientovat, jak velký je rozdíl mezi materiály polyamid a polypropylen, váha vlasu, čím vyšší tím lepší, atd??? Předem dík za jekékoliv zkušemosti a info. Ď.

Při výběru jste si jistě povšimli, že koberce se mimo designu, barvy a ceny liší také vzhledem povrchu.Je tedy zřejmé, že koberce lze dále dělit podle vzhledu povrchu nášlapné plochy:

•střižený vlas, tj. velur, Saxony, Shag
•plastická kombinace smyčka a smyčka nebo vlas a smyčka.(plastické bouclé, frizé)
•smyčkové, tj. bouclé, rips,berber
•hladké, ploché
Koberec s twist optikou, pro který je typicky překroucený vlas, může být ve smyčce i ve vlasu.
Dělení bývá často podle materiálu použitého na horní, lícovou stranu koberce:

•přírodní vlákna: vlna, bavlna, kozí chlup, hedvábí, kokos, sisal, mořská tráva a nově i bambus
•syntetické vlákna-nejčastěji polyamid, polypropylen,akryl, polyester
•směs přírodních a syntetických vláken.
Koberce se vyráběly z přírodních materiálů-vlny, kozího chlupu, bavlny a hedvábí. Rozvoj chemie přinesl nová chemická vlákna, která se snaží napodobit vlastnosti přírodních materiálů, a co víc,ještě je předběhnout a dodat materiálům něco nového,člověku potřebného. Nejčastěji se pro koberce používá vlákno z polyamidu, případně vyšší generace polyamidového vlákna se speciálními vlastnostmi. U levnějších druhů se pak používá polypropylenový kabílek. Méně se na trhu objevují koberce z vláken viskózy, akrylu, polyesteru a jejich směsí.

Rozdělení podle způsobu výroby podlahových textílií a koberců

•tkané:
- jednoduchými vazebními technikami: koberce jutové, holandské,sisalové, kokosové, kilimové, algavské
- prutovou technikou: koberce buklé, fríse, velurové, wiltonské
- dvojplyšovou technikou: dvojplyšové koberce
- žinylkovou technikou: hlinecké, axminsterské
- gripperaxminsterskou technikou: gripperaxminstery

•vázané:
- ručně vázané
- strojně vázané

•všívané:tažené,řezané a kombinace tažené a řezané(smyčkové,stříhané a frizé)
•pojené: jednoduché, velurové, vločkované, lepené
•proplétané
•pletené
•vpichované: mechanicky,elektrostaticky(jehlovaná plst apod.)
•nové technologie
Nejčastěji se na trhu vyskytují koberce všívané,tkané, mechanicky vpichované,vázané, méně zastoupené v nabídce jsou koberce pletené, pojené a elektrostaticky vpichované.
Tkané koberce se mohou dále rozlišovat podle typu tkalcovského stavu na kterém se vyrábějí. U tkaných koberců se na trhu nejvíce vyskytují koberce vyráběné dvojplyšovou a axminsterskou technikou. Vázané se pak vážou ručně nebo strojově.Uzlíky se vážou dvojím způsobem-perským uzlem nebo tureckým uzlem. Dělení koberců může být ještě mnohé-podle barev, designu,provedení rubu, výrobce, země výroby atd.

Tato definice je od jednoho dodavatele,od kterého jsem dostal vzorníky a k nim i posudky těchto vzorků.

Nu,já se pokládáním koberců zabývám a mohu říci,že není nad staré KOVRALY.Jejich životnost je famozní.Dnes jsou krámy plné belgických levných koberců,vzhledově pěkných,ale po dvou letech provozu na vyhození.Dobré i do domácnosti jsou zátěžové koberce.Nebo pevné,smyčkové.Vždy bych volil spíše koberec dražší.Dejme tomu asi 1000Kč za bm.
JABRAKA