Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OSB desky vs. plovoucí podlaha

Jsem ve fázi rekonstrukce bytu a řeším teď otázku, jak vyrovnat klasickou panelákovou podlahu. Obývací pokoj má cca 18 m a v polovině je zlom, nepočítaje některé nerovnosti které vznikly zřejmě litím betonu (jakoby vyvřeliny). Trh sice nabízí spousty materiálů, ale většinou se jedná o vyrovnání do pár (2-4) milimetrů a já už jsem tak na hraně, a možná i za. Kamarád mi radil hobru, ale mě napadlo položit na zem velké OSB desky do tloušťky max 6-8 mm. Na ně pak eventuelně mirelon a konečně podlahu. Jak moc bude ta OSB deska účinná proti nerovnostem? Mohu ji takto využít?

Není problém sehnat nivelační stěrky i na silnější vrstvu. Např. BOTACEM® M 51 dovoluje vyrovnání od 5 až do 30 mm v jedné vrstvě. Při správném použití pak máte záruku rovinnosti a hlavně kompaktnosti povrchu. Použití OSB desek je také možné, ale... Vyrovnáním deskami sice také docílíte hladkého povrchu, nicméně snadno se může stát, že se desky přizpůsobí podkladu a nechtěně vytvoříte nevodorovinu (tfuj to je slovo) a ještě ohlou. Důsledkem může být kolíbání židle, stolu, skříně v inkriminovaném místě. V extrémním případě se vám povede postavit knihovnu nohou přesně do místa, kde deska překlenuje výškový rozdíl mezi panely a nacpete ji těžkými knihami. Podlaha s podkladní deskou pak nevydrží střihové napětí a jednoduše v tom místě prdne. Ale jak říkám, je to extrém. Mít knížky doma už dneska nefrčí. :-(

Píšou, že vydatnost je asi 1,8 kg na m² a milimetr výšky, takže na 18 m² a řekněme pět milimetrů v celé ploše by to bylo 1,8×18×5 = 162 kg ≈ 7 pytlů ≈ 2000 Kč. Kdyby OSB deska stála 100 Kč na m², je to 1800 Kč, pravděpodobně by to bylo pracnější a výsledek nebude zdaleka tak dobrý. (100 Kč je OSB tloušťky 12 mm s perem a drážkou, jestli bývají tenčí nevím.)

Jsem dělal před mnoha lety z půdy patro. Tam byl beton, na půdě stačil. Když se po tom furt chodilo, tak neustále praskal a propadal se. Tenkrát se mi to nechtělo odtěžit a udělat jinak, tak jsem na to položil dřevotřískové desky 1 cm aby to roznesly a na tom je lino. Už 20 let...