Jaký rozvod ustředního topení ?
Dobrý den,chystám se udělat v domě ústřední topení,ale nevím jestli v mědi nebo mám použít klasické železné trubky,jaké jsou výhody,nebo nevýhody ? Děkuji
Dobrý den,chystám se udělat v domě ústřední topení,ale nevím jestli v mědi nebo mám použít klasické železné trubky,jaké jsou výhody,nebo nevýhody ? Děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Železné trubky zevnitř zarůstají a zvnějšku rezaví - je nutno je natřít. Dnes už se dělá asi většinou v mědi, je snadnější na montáž a má i lepší tepelné vodivé vlastnosti.
zdravím,já osobně bych šel do mědi.Rekonstruoval jsem patro a dával jsem ho jen do mědi.Práce je jednoduchší oproti železným trubkám(taky i pořizovací náklady jsou větší)ale dole v patře oproti železu to jde hodně poznat.A v dnešní době se žádnému topenáři do železa nechce.Slyšel jsem že se používají i speciální plastové ale já raději osvědčenou měď.
Pajoši, je rok 2009!
Buď plast, nebo měď. Určitě ne již železo!!!
Je to jen o počítání a schopnostech.
V baráku mám plastové. Teď jsem na připojení několika nových těles pozval topenáře, který nad plastem lomil rukama. Prý stačí párkrát přetopit kotel a začnou praskat. Nevíte o tomto fenoménu něco, nebo mě jen strašil?
Nevím jak je to u Vás, ale podle mě jen staší. Mám PPR trubky jen 12 let a nic se neděje. Přetopit kotel se mi taky povedlo, vůbec se nebojím pouštěT 90°C do trubek. Sice ne celý den, ale když zapomene automat pustit čerpadlo, to je fofr.
V celém domku mám železoplastměděné potrubí.
Také bych lomil rukama, ale protože měď vyjde prakticky nastejno a je daleko tenčí. I když měď nedávno zdražili, tak to asi už na stejno nebude. Jestli je to z hostalénu pro teplou vodu, tak nevidím nejmenší důvod, aby to praskalo. Akorát vypadají ty trubky hnusně...
Děkuji za rady,půjdu tedy do mědi.
Do dílny jsem si zavedl "provizorně" topení v normálním hostalenovém potrubí - není speciálně na teplou voudu. Provizorka už trvá pět let a nepozoruji, že by to s tím nějak cvičilo, z kotle do toho valí voda o teplotě 85st. Uznává ovšem, že v obytné místnosti hostalen vedený po zdi nevypadá nejlépe.
Jednoznačně měď..i když je drahá....
Jednoznačné není NIC!!!
Ukáže se pravda zítra,v pátek 13?
JABRAKA
Od roku 2001 mám připojeny radiátory na dílně gumovými hadicemi (požadavek byl aby vydržely 80 stupnů, dodala je firma prodávající jen hadice- vypadají tak trochu jako na hydrauliku- mají uvnitř jakési opletení) Radiátory jsou na kolečkách a pohybuje se s nimi, hadice jsou namáhany i mechanicky. V noci se například dávají k vratům. Finančně to vyšlo absolutně nejlevněji, vzhled jsem neřešil.
Roman
Csss. Dvacet let jsem měl topení udělané ze zahradních hadic (takové ty průhledné se špagátem do kříže uvnitř), bez jediné poruchy. Zapojené to bylo za odpoledne v patrovém baráku, 10 radiátorů. Nedávno jsem to vyházel a předělal do mědi. Ne, že by to dalších 20 let nefungovalo, ale předělávaly se radiátory a kotel tak už i rozvody. Jako důkaz předkládám fotku hromady hadic a trubek po vybourání.
S_03.jpg