Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno odpady - že by byly ucpané trubky?

tak mám dotaz, včera jsem vypouštěla vanu, minule jsem čistila odpad od vlasů, protože to pomalu odtékalo, no a teď při vypouštění to bublalo až v kuchyni a odtékalo pomalu. Nevím, zda nechat vyvézt septik, který je tříkomorový a odtéká přepadem do kanalizace, nebo že by byly ucpané trubky???

Pokud jsou ucpané, čím pročistit? Když i teď spláchneme na záchodě, tak to neodtéká tak rychle jak by mělo, trochu se voda zvedne.

Vím, že je to hloupý dotaz, ale nemám doma muže, tak potřebuji radu:-[
Změna předmětu, původně: odpady (Kurt)

Může to být obojí. Chce to podívat se do septiku, jestli je obsah pod úrovní nátokové trubky. Pokud ne, je ucpaný septik. Pokud je v septiku dost místa, bude přicpaná ta nátoková trubka do něj. Čistí se to buď mechanicky, prodávají na to různá péra, nebo zkusit chemicky (přípravek Krtek, čili louh).

Tady na Poradně si tykáme, alespoň já to beru jako přirozenější.:-) Plastové trubky Krtek určitě nerozpustí, připouštím, že může trochu vadit gumovému těsnění mezi trubkami, zas tam ale není tak dlouho, aby něco zásadního provedl. Když ty trubky nerozpustí agresivní bobánky, nerozpustí je ani Krtek. Veškeré sifony léta beru Krtkem, zatím všechny drží.

Jestli do toho růžové Renátce s bílou kočičkou můžu kecat, tak předkládám ke zvážení - v případě zjištění ucpání:
1. Zkusit to profrknout tlakem vody z hadice zasunutý do odtoku vany a utemované kolem hadry a úpěnlivě držené něžnými ženskými ručkami. Pokud se dílo přes opakovaně vyvinutou snahu nezdaří, použít chemii.
2. Začít používat záchytové sítko a kdejaký humus zbytečně nepouštět do odpadu ...
:i:

Plastové trubky Krtek určitě nerozpustí, připouštím, že může trochu vadit gumovému těsnění mezi trubkami, zas tam ale není tak dlouho, aby něco zásadního provedl.

Ono nejde o agresivitu louhu, ale o teplo. Louh přelitý vodou udělá hodně tepla, pod kterým můžou některé blbé trubky povolit (viděl jsem na vlastní oči). Předpokládám, že normální odpadové trubky jsou proti takovému teplu imunní.

Zvysi pH nekam na 10? Mozna ze to ty sracky upufrujou, ja nevim... Do svy COVky, ta ma ale jenom 1250l, bych to nelil. Jeste sem premejslel nad drsnejsi varintou, nasypat NaOH, nechat 20min pusobit a zalejt ne varici vodou, ale primerenym mnozstvim HCl. To cisti dobre(bryle nutne) a ve vysledku by to tu chemii v COVce nemuselo tak pocuchat.

Ja uz to zkousel - proto pisu ze bryle nutne. Je to trochu drsny, ale da se to zvladnou(odpad prikrej deklikem, kterej to neutesni, ale usmerni ten gejzirek). A prijde mi ze to opravdu cisti lip nez samotny NaOH, ze k tomu pribude i takovej parne mechanickej ucinek :-). Ale opravdu by me zajimalo, kolik se toho zneutralizuje na neskodnou sul a kolik mi toho dotece do COVky a bude zabijet bakterie.

Tady se vás ale sešlo:-D to jsem ráda za ten zájem;-). No tak jsem ještě nevyzkoušela nic, zatím furt bubláme, zítra zaskočím do obchodu, neb jsem z malé vesničky a obchod samozřejmě zavřený:-/ Uvidím, co tady vůbec budou mít, ale snad to něčím půjde a nebude fekální potopa.

Sítečko si pořídím, mám dlouhé vlasy a už jsem si říkala, že si je snad kvůli tomu nechám i ostříhat:-D Je fakt, že sem tam trochu tuku do odpadu upustím, větší množství vynáším, ale když je trocha na pánvi, tak to tam pošlu a taky se mi někdy nechce na hnůj se socem, tak ten manželův socáček tam taky sem tam putuje:-[ no přestanu být šlompák a snad to pomůže, že se znova nezanesem:-)

Díky vám všem, ráda zase přijdu pro radu:))

Septik (o žumpě nemluvě) se má pravidelně vyvážet.
Byl jsem svědkem čistění 15 let nevyvezeného septiku 5m^3 (4 lidé trvale bydlící).
Vyjadřování řidiče lejnocucu, který musel hustou vrstvu opakovaně ředit proudy vody bylo velmi zajímavé.
Normálně je to činnost na půl hodiny.
Tady se třikrát vracel a novému majiteli nemovitosti se to krapet prodražilo.

No, to asi jo. A ještě si dovolím upozornit, že se ten septik po vycunutí má opět naplnit vodou a do ní pak teprve začít trousit.
Způsob "já si tam ty kubíku průběžně nasplachuji je špatně.
Teď, v době upouštění bazénů je na to vhodná doba.

Tak jsem to pochytil v době, kdy jsem stavěli.
Když nad tím přemýšlím, napadá mě jen jeden důvod.
V septiku (beru dvě komory a šalovaný septik, ne skruže)je dělící přepážka, která není řešena jako horní přepad.
Je v ní okno cca 60 od dna a hladina ehmmmm řekněme náplně je nad horní hranou onoho okna.
Pokud se jímka bude napouštět "samovolně", tak dojde ke stavu kdy se hladina vyrovná se spodkem okna a plouvoucí "extrémní krementy":-) budou volně přetékat do další části septiku, kam by se podle představ projektanta neměly dostat.
Do dalšího levelu septiku by měl přicházet materiál předzpracovaný bakteriemi v té první komoře.
Takže na začátku plave deka tuhého, která zvolna odehnívá a jemný podíl klesá ke dnu a voda se dostává do druhé půlky jakoby spodem, tím oknem, kde už neplave ta silná deka a ještě to tam dál sedimentuje. Ze septiku odchází jen kalná voda bez většího podílu pevných částí.
Při spočítání je to na mrtvici.
Za 1m^3 odpadu do čističky cca 800kč. Navzdory průběžně placenému stočnému.
Za 1km jízdy *ovnocucu 25Kč
Napuštění septiku = objem vody * cena za kubík plus stočné, byť do stoky nic neodteklo.
No z toho aby se jeden po*ral. Ale do napuštěného septiku.

Já o tom taky slyšel z nejednoho zdroje. Nevím, jestli je to "urban legend", nicméně týkalo se to septiků a žump plastových a jiných, z lehkých materiálů. Problém prý může nastat, když je vysoká hladina spodní vody, např. po dlouhotrvajícím dešti. Jelikož nádoba není zatížena enónem, může povylézt či povyskočit ze země jako plovák. Jestli je to nesmysl nebo není, nebudu polemizovat. Každopádně radu "nikdy nevyčerpat až úplně na dno" jsem slyšel z nejedněch úst.

Dalsi duvod co me napada u nasi plastove COVky (ale u plastoveho septiku to bude podobny), jsou horni prepady. Teda jedna komora se musi naplnit, nez se prepadem zacne plnit druha a pri tom je prepazka mezi komorama namahana a voda se snazi vytrhnout prepazku, resp. plastovy svary za ktery to drzi. Proto myslim je v navodu k obsluze, ze rozdil hladin mezi komorama nesmi presahnout 30cm.

Výrobu septiku jsem viděl tak zblízka, až mě z toho nebylo dobře. Svého. Ale třeba jsem to dělal špatně, nechám se poučit. Autocisterna 8 kubíků, v ní 3 komory. Z první do druhé vodotěsná přepážka s přepadem nahoře, z druhé do třetí vodotěsná přepážka s dírou dole, ze třetí horním přepadem do trativodu, kde šla už jenom zakalená voda. To celé natřít zevnitř Tlumexem s plynovou maskou na ksichtu, venku 30 ve stínu, uvnitř asi 50. Fungovalo to bez problémů 7 let, pouze 2x čerpáno. Je teď sice stejně k ničemu, protože už spustili kanalizaci, ale třeba neumřu úplně blbej. Ty plastové septiky jsem viděl jenom zběžně, pokud ale bahno píše, že výrobce to v návodu výslovně uvádí, asi ví proč.