Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OSB desky, lepidlo, silikonová omítka

Právě jsme dodělali na baráku fasádu a zbyl nějaký materiál. Plánuji to využít na zahradní domek (rekonstrukcí ze staré plechové boudy) a na přístřešek na dřevo. A narazil jsem na pár nejasností.

Zahradní domek - železná konstrukce boudy, zevnitř budou našroubované OSB lakované desky, zvenku bych na OSB chtěl nalepit fasádní polystyren, lepidlo, perlinka, fasáda.

Dotazy:

1) Jakou minimální OSB desku na stěny? Konstrukce má rozteč 120 cm.

2) Jakou minimální OSB na podlahu? Konstrukce má rozteč cca 90 cm.

3) Je možné nalepit polystyren na OSB lepidlem a to BEZ použití hmoždinek? OSB desky by měly zůstat neporušené, budou tvořit vnitřní stěnu.

4) Existuje něco, čím by se dala OSB deska nahradit? Přeci jen vnitřek boudy bude díky OSB trochu tmavší.

Přístřešek na dřevo - pár trámků ukotvených do země, našroubované OSB lakované desky, střecha asi nějaký lepenkový šindel.

Dotazy:

1) Jak dlouho vydrží odolávat lakovaná OSB deska povětrnostním vlivům?

2) Jak moc tuto odolnost prodlouží např. lazura?

3) Další variantou je natáhnout OSB desky silikonovou fasádou - bude to držet? Jde mi o možnost natáhnout čistou desku přímo fasádou, maximálně za použití penetrace.

Omlouvám se za délku a těším se na odpovědi a rady, díky :-)

Je to moc otázek najednou.Tak postupně.Dovnitř bych použil Fermacell nebo Rigidur,sádrovláknité desky.Nalepit přímo na plech.Jsou i poněkud levnější ,než OSB a pevnostně se vyrovnají.Není problém je vymalovat.Zvenčí bych se přikláněl k EPS,perlince a fasádě.Na plech asi kotvit,nebo lepit PUR lepidlem.
JABRAKA

Tyhle desky jsou ale na způsob klasického sádrokartonu a budou tedy náchylné na poškození, ne? Ty OSB by se mi vzhledově víc líbily, spíš nevím, jak k nim přichytit z venku ten polystyren. Bude stačit lepidlo bez hmoždinek? Žádný plech tam nezůstane, ten právě sundám a zbyde jenom konstrukce z 3 cm jeklů.

Sádrovláknité desky jsou pevnostně pětkrát pevnější než sádroš.Osobně bych je použil na obě strany a uvnitř izolaci.Parozábrana u zahradního domku je nesmysl,protože bude užíván jen v létě a tvoření vysoké relativní vlhkosti uvnitř není pravděpodobné.JABRAKA

ad Domek
1) rekl bych, ze bude stacit i 12, dal bych 15.
2) soused daval 21 na lepeny Icka z rozteci 60 a je to perfekne tuhy, i kdyz na tom skaces nehne se to. Pri rozteci 90 bude mozna nejakej drobnej prohyb, ale zasadne asi vadit nebude.
3) Asi jo. Ale spis bych udelal druhou venkovni vrstvu z neceho jinyho(viz nize) a tu kotvil zase do nosnych profilu.
4) treba sadros. Ale kdyz ty OSB nalakujes, nemyslim si ze to bude tmavy. Spis diky texture OSB takovy utulny...

jinak bych to slozeni steny videl spis na OSB, polystyren/vata, paropropustna folie, nejaka zavesena fasada(prkna, cementovlaknity desky, plastovy palubky, ...dle vlastniho vkusu)

ad drevnik

1) podle laku. Epoxidovej 2slozkovej to asi prodlouzi o dost, ale normalni nelakovana tak pul roku, pak bude nacucana, zprohejbana a na pohled hnusna. Spis to vobouchej prknama, vo tolik drazsi to nebude a vydrzi to urcite dyl.

2) lazura? mozna na jeden rok, spis ani to ne.

3) tak to fakt netusim.

3) Asi jo. Ale spis bych udelal druhou venkovni vrstvu z neceho jinyho(viz nize) a tu kotvil zase do nosnych profilu

Jasně, původně jsem plánoval nějaký prkna nebo palubky. Jde mi o to, abych maximálně využil to, co už mám. Nehledě na to, že stejný vzhled by ladil k domu.