Zateplení věnce
Zdravím všechny! Stvím domek z Ytongu 37,5cm obvodové stěny.Rozhoduji se, jestli věnec zhotovit z Ytong věncovek nebo z příčkovek 7,5cm a ty pak zateplit polystyrenem.Zbylo mi hodně polystyrenu ze zateplování garáže, takže bych se ho rád zbavil a ještě bych ušetřil.Kamarád tvrdí, že se obyčejný polystyren za čas někam ztratí.Chtěl bych se zeptat, zda bude do věnce stačit obyčejný polystyren nebo musí být fasádní či podlahový? Děkuji za všechny rady.
Milý pane, Váš kámoš něco slyšel, ale neviděl. Nevím co je obyčejný polyš a to jich znám velice mnoho druhů. Takže pokud použijete na obezdění věnce příčkovky(což schvaluji, páč U je drahé a křehké) použijte EPS 70Z. Fasádní být nemusí. Klidně ho přilepíte lepící pěnou, pak beton.
Jen se zeptám, Ytongu 37,5cm Lambda? Jak budete řešit překlady a jeich tepelné mosty?
(ty nejsou "lambda"?)
Ano, obvodové zdi jsou Ytong Lambda.Překlady na obvodu jsem řešil UPA armovanými profily od Ytongu, protože mám ve stejné úrovni i věnec.Původní záměr v projektu byly ocelové "I" nosníky,což jsem svým selským rozumem zamítl.
Ještě k tomu polystyrenu, označení už si nepamatuji, ale je na něm červený pruh. Byl to polystyren na zateplení střechy,takže není tvrzený.Mám ho dost na zateplení celého věnce, mohu ho tedy použít?
jen červený pruh? nebo červený a černý?
Je tam červený a černý. Ten černý byl špatně vidět, myslel jsem že je to jen špína..
Já se přípojím s překladovým dotazem.
Co na 375mm Lambdu použít tyhle http://www.xella.cz/html/czk/cz/ytong-nosne-prekla dy.php překlady?
Bude lepší použít ty o šířce 375mm nebo raději 300mm a zvenku "dolepit" polystyrénem? (není-li to kravina)
Celkové zateplení lambda/375 baráku polystyrénem/vatou z venku se nepředpokládá.
Zdivo z tvárnic YTONG Lambda 375
Překlad YTONG 375
Překlad YTONG 300 + PPS
Z hlediska součinitele prostupu tepla (SPT) to hloupost neni, otázka je jak by to bylo ze stránky statiky.
LAMBDA sice zní hezky a hodnotu SPT má celkem slušnou, ale je to jen část zdiva. Obyčejný překlady, který mají hodnotu SPT na limitu požadovaný hodnoty (U=0,38W/m^2K), sou v podstatě tak trochu tepelnym mostem.
Pěkné tabulky, mohl bys uvést zdroj či www stránku?
Na tou statikou taky uvažuju. Každopádně bezprostředně nad překlady by měl být věnec (přízemní RD s podkrovím), pak opět 375 Lambda
třeba:
t.py
tam jich je
Díky.
Ještě musím vyšpekulovat tu tloušťku překladů - a vlastně i věnce nad nimi...
Jo, na to sem zapomněl. :)
t.py
Kolik by tedy měla být tloušťka polystyrenu ve věnci, aby bylo dostačující zateplení k obvodové 37,5cm Lambdě, resp. kolik si mohu dovolit zeslabit věnec, když příčky budou 7,5cm?
V těch UPA překladech od ytongu je prostor 18x18cm,půjde tam ještě něco tepelně izolačního vložit?
Díky
Taky jsem zvědavej, co ti poradí (též mě to zajímá, protože na tom budu stejně).
Ještě k těm překladům: ty máš okenní otvory až po strop a překlady nad nimi jsou součástí věnce nad stopem nebo máš nad okny překlad a věnec až nad ním (okenní otvory končí níže pod stropem)?
Když to vezmu po řadách, tak to mám takhle: okenní otvor 150cm(6řad), nad ním překlad UPA Ytong (ten bych chtěl zateplit) a tento překlad je zároveň i součást věnce,protože je ve stejné výšce.Na to by měly přijít stropní panely, takže nad oknem vznikne 25cm výška zdí ke stropu.Nechtělo se mi dávat klasické překlady od Ytongu,páč bych je neprovázal železobetonem a hlavně kdo se s nima má tahat. Stačí, že jsem si pořídil dva nad vnitřní dveře v nosné příčce...
A co s tím tepelným mostem?
Do toho UPA by jste musel dát na dno eps a na stěnu rovněž. Přesto tepelný most tam bude!!!
(ale časem zateplíte a bude to OK)
Do věnců se dává právě a jenom obyčejný polystyren. Ani obyčejný, ani jiný polystyren se nikam neztrácí (není-li vystaven extrémním podmínkám, pro které není určen). To je velký blud ve stylu jedna bába povídala.