Jaká je vhodná podlahová krytina pro podlahové topení.
Jaká je vhodná podlahová podlahová krytina pro podlahové topení? Ať už elektrické nebo vodní. A jaká je nevhodná? Nebo je to jedno?
Jaká je vhodná podlahová podlahová krytina pro podlahové topení? Ať už elektrické nebo vodní. A jaká je nevhodná? Nebo je to jedno?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
http://www.podlahovetopeni.cz/caste-otazky---podla hove-topeni/
Podle mého názoru je to jedno.Záleží jen na způsobu položení a jestli bude prostup tepla do místnosti přes dlažbu,plovoučku,nebo lino,nebude v tom velký rozdíl.Snad jen koberec bude mít větší útlum.Protože se teplo v podlaze akumuluje,a vydává postupně,je důležitější spíše kvalita izolace pod topením.
JABRAKA
Máme koberce, dlažbu i plovoučku. Nejpříjemnější je rozhodně teplá dlažba, potom koberec, nakonec plovoučka. Dlažba se nejrychleji prohřeje, plovoučka nejpomaleji. Čím silnější koberec, tím déle se prohřívá, ale jinak to vliv nemá.
Nejvhodnější podlahy na podlahové topení jsou podlahy dřevěné dvouvrstvé, pokud nechcete použít dlažbu. Alespoň nám to tak poradili v obchodě s podlahami. Více informací ohledně dřevěných podlah na podlahové topení naleznete zde.
4-drevene-podlahy
jako podlahář můžu poradit...pokud člověk zamýšlí dát na podlahové vytápění plovoucí podlahu, tak jedině dřevěnou-ne laminátovou, a takováto podlaha MUSÍ být celoplošně přilepená!!!!!!Protože dřevěná podlaha pracuje sama o sobě(roztahuje se podle tepelných podmínek či vlhkosti)...a co teprve s podlahovým vytápěním... Tudíž závěrem: Před pokládkou podlahy zjistit jestli není na betonové či anhydrydové podlaze nějaká nerovnost(pokud ano, je nutné tuto podlahu znivelovat),poté pořádně vysát...pak můžeme na podlahu nanést lepidlo určitou stěrkou..a následně pokládat podlahu....toť vše v kostce......
Nechali jsme si plovoucí podlahu položit od firmy. Jako podklad je samozřejmě rovný anhydrid. Podlahu máme LAMINÁTOVOU se zámky na všech stranách. Podlaha drží pohromadě, NENÍ přilepená.
Možná není podlahář jako podlahář a podlaha jako podlaha...
Právě proto, že dřevěná podlaha významně tepelně dilatuje, ji nemohu přilepit, ale musím jí umožnit dilatovat.
Domnívám se,a mám v tom pravdu,že u podlahového topení k žádné dilataci docházet nemusí.Podlahář,nepodlahář,roztažnost by se projevila jen při velkých změnách teplot.A to tady v žádném případě nepřipadá v úvahu.Teplota je regulována okolo 28 st.Daleko větší změny vykazuje dřevo,pokud kolísá vlhkost vzduchu.Dokáže pohltit až 5 % vlhkosti ze vzduchu,pokud není speciálně chemicky upraveno.Je samozřejmé,že přestup tepla je daleko lepší z přímého kontaktu.Ale to lze docílit jen u dlažby.
JABRAKA
Předpokládáš trvalé topení. Když ale posádka domu odjede do Alp na lyže, tak než se jim zahojí zlámané nohy a přijede domů, bude mít v bytě vlnobití...
Měl jsem za to, že od toho je podlaha plovoucí. Pod lištama by mělo být dost místa na to, aby se podlaha mohla „protáhnout“, ne? (Tak si to alespoň představuju :)
To samozřejmě. Jenže kolegové zde hovoří o přilepení a to IMHO není dobře.
Pokud lepit tak flexibilním lepidlem, velké plochy se musí rozdělit dilatační páskou, která se pak překrývá lištou. Hodně důležité je dilatační pásky po obvodu stěn a dělených ploch seříznout a zarovnat s dlažbou nebo jinou lepenou krytinou až po zaspárování, aby spárovací hmota nezatekla ke stěnám a celá plocha mohla pracovat. U plovoucích podlah by také měla být vůle mezi prknem a stěnou. Také se doporučuje před lepením vlastní krytiny provést první zátop a pak teprve pokládat např. dlažbu. Celistvá plocha neoddělená dilatační páskou vychází asi na dvě topné smyčky každá o průměrné délce 90 metrů s 20 cm roztečí, ale opět záleží na tvaru místnosti a vhodnosti jejího rozdělení (řeší se to na místě po dohodě s investorem). Na větší plochy pokud je majitel nechce rozdělit dilatací nedáváme záruku na vystřílení dlažby a jiného nepřirozeného chování krytiny.
Já nevím, ale už z názvu PLOVOUCÍ vyplývá, že lepit je blbost. Navíc mít podlahu ve velké místnosti rozdělenou diletací mi přijde úchylný.
Prostě plovoucí nelepit a tečka
Zkusil bych tedy vhodně umístit do velké místnosti s plovoucí podlahou těžkou skříň a možná se budou dít věci(připomínám že mluvíme o podlahovém topení).
Připomínám, že podlahové topení pod plovoucí podlahou mám...
Vidím, že tu je dost odborníků na slovo vzaté...celoplošné lepení podlahy je doporučeno firmami..tudíž..když si zavoláte do takovéto firmy, tak 9/10 firem Vám doporučí celoplošně napepit..tudíž v tomto případě jedině dřevěná podlaha, protože laminátová nemá vhodné podmínky a reakce na lepidlo je devastující..Tato podlaha by měla být aklimatizována v prostředí kde bude položena min 3-14dní než se začne pokládat....dilatace se od stěn musí dát a to však min. 5mm...pokud máte místnost 15m x 15m tak by jste měli mít přiznanou spáru /dilataci/, která se nedělá přechodovou lištou, pokud nejste barbaři, ale lištou korkovou,která je do této spáry zapuštěna/nebo existuje tekutý korek /jako tmel/.....a to i z přechodu podlahy na dlažbu...
Pokud si chcete nechat opravdu poradit...raději si zavolejte do jakékoliv firmy s podlahovými krytinami a nechte si poradit..však nemusíte hned říkat, že si to chcete položit sám....než tu číst od radílků..však plovoucí podlaha je aby plavala,ne?
No, plovoucí podlaha je plovoucí právě proto, že není spojena s podkladem. Je to jen celistvá plocha položená na podkladu.
Jestliže je to kvalitní podlaha s kvalitními zámky na všech stranách, tak se po spojení NEHNE, mistře...
Plovoucí podlaha neznamená, že jsou - click...... plovoucí podlaha neznamená že musí být nutně jen volně položená...při podlahovém vytápění je doporučeno-byť NUTNÉ, aby byla celoplošně nalepená, nedovedete si představit, jak se bez nalepení tato podlaha zvlní...a ani by vám ty vaše clicky nepomohly....
Úplně o ty vlny zakopávám...
Jasně,sucho je na vlny,ideální prostředí.Třeba Sahara,je taky samá vlna,ukazovali to v telce.
Nikde jsem neslyšel, že by se plovoucí podlaha lepila, i když je pod ní podlahové vytápění. Nesmíme si představovat topení v podlaze jako mučírnu, kde se chodí v roztaveném olovu. Běžný radiátor můžeme v mrazech nažhavit až na 90°C. Podlahu však nahříváme na max 30°C-40°C (pak už je to bosýma nohama na skákání až ke stropu) a tepelnou pohodu zajistí sálání a velká plocha. Teplo nemá kam mizet, tak se nemusíme bát, že pevně nepřihmožděná podlaha teplo nepřenese. Též vlnobití nenastane. Samozřejmě, dlažba má rychlejší přenos než plovoučka. K podkladu se lepí parkety ale z jiného důvodu. Viz tady.
http://www.parket-design.cz/index.php?nid=5753&lid =CZ&oid=1027495 lepím podlahy celoplošně/i-ne kvůli podlahovýmu vytápění, ale kvůli investorům, že to tak chtějí/ 10let... ---NO COMMENT---