Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Křížový vypínač

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu.
V obýváku máme 2 světla + 2 schodišťové vypínače zapojené do okruhu (obě světla se naráz rozsvěcejí či zhasínají libovolným vypínačem), po malování jsme se rozhodli pro nové vypínače. Manželka měla cestu do Baumaxu, tak byla pověřena, ať si vybere vypínače, které by se jí líbily. Přivezla sice pěkné :-), ale křížové a ne schodišťové, protože je někdo hodil do špatné přihrádky, a manželka si nezkontrolovala označení na obalu...
Chtěl jsem se proto zeptat, jestli je možné nějak použít křížové vypínače místo schodišťových, případně jak je tedy zapojit.
Díky za odpověď.

To je dobrá zpráva, díky!
A můžeš mi ještě poradit, jak ten vypínač zapojit? Přece jen, jsou tam čtyři kontakty, zatímco kabely mám jenom tři :-/ Asi bych na to časem metodou pokus-omyl přišel, ale dělal bych to celý den...

Hm... Tak jsem to zkusil zapojit, myslel jsem, že dobře, ale nějak mne ty vypínače doběhly.
Jeden funguje kdykoli, druhý je závislý na poloze prvního: pokud je první v jedné poloze, pak druhý zhasíná i rozsvěcí, pokud je první v opačné poloze, druhý vypínač vůbec nefunguje.
Poradíte, kde je zakopaný pes?

Snažil jsem se :-)
Zapojil jsem oba vypínače stejně - viz obrázek v příloze.
Pak jsem zkusil měřit, na které kontakty mi jde proud, něco je zjevně špatně, jenom nevím co (a taky nevím, jak jsou ty kabely vedené ke světlům, původní majitel si dělal rozvody sám, nepřekvapilo by mne, kdyby to bylo nějaké nestandardní).
Naměřené výsledky jsem dal do tabulky - vypínače jsem označil jako A a B, polohy pak ZAP / VYP, i když vím, že to není v tomhle případě úplně přesně, jenom jsem chtěl, aby bylo jasné, v jaké poloze přepínač je...

Tak podle tve tabulky to vypada tak, ze na kontaktu A4 je privod (ten by mel jit dozajista na kontakt A2), druhe dva draty vedou teoreticky k druhemu vypinaci, kde by kontakt 2 mel zase odchazet smerem ke svetlu. Vodice mezi 3-3 a 4-4 by mely byt vzdy stejnou barvu na obou koncich. Mimochodem, pouziti jine barvy nez cerne a hnede je proti norme a hrozna prasarna.

Jednak norma už není závazná (ale jsou výjimky kdy se závaznou stává), jednak závazná je pouze barva zeleno/žlutá, ostatní jsou doporučené. K doporučeným barvám pro fázové vodiče patří i šedá (pro třífázový rozvod), jednak jsem se nedávno dozvěděl že pokud je v kabelu světle modrý vodič a nepoužije se jako střední, lze jej použít i jako fázový. Že by to byla hrozná prasárna, v tom se asi shodneme.

pridam svoj dotaz . . .
dvojvodicova sustava, krabica, vypinac, svetlo. Do krabice idem cierny-zlto-zeleny. Na vypinac cirny tam, cierny spet do krabice. A z krabice potom na svetlo mam ist cierny a zltozeleny? Nejde mi o princip aby to fungovalo - to bude s akymikolvek farebnym oznacenim, aj s ruzovym :-), ide mi len o to, ake farebne znacenie by malo byt OK.