Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Parkety lepené térem

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Koupili jsme byt, kde jsou parkety lepené ještě térem. Někde byl položený koberec a tam tér vylezl a nepěkně parkety poškodil. Ve dvou pokojích se to týká asi 3-5 parket, 1 pokoj asi 20 % podlahové plochy. Dá se s tím něco dělat? Má cenu pak parkety brousit, tmelit, lakovat atd.? Napadají vás nějaká rizika? Čím je vlastně způsobeno, že tér unikl ven? Může to pokračovat? Máme raději parkety vytrhat, nebo překrýt kobercem, nebo to za určitých podmínek bude v pořádku, když to obrousíme a nalakujeme. Poraďte prosím

loading...

Parkety se lepí asfaltem. Jestli vylezl na povrch, dali ho tam přespříliš. Obávám se, že ten asfalt poleze ven hodně dlouho, než dojdou spodní zásoby. Nebo je ten asfalt nevalné jakosti, že změkl při pokojové teplotě. Doporučuji asfalt odstranit a chvíli pozorovat, jestli leze dál ven, nebo to bylo jen v dávné minulosti. Dle toho pak usoudit, jestli je nutné vytrhat podlahu nebo to bude už dobré. Ještě počkej, jestli se tady neozve některý zkušený parketář.

Obávám se, že ten asfalt je prolezlý do struktury dřeva a nepůjde odstranit.
Když by se vymyl ředidlem, tak se oživí ty spodní vrstvy a navzlínají zpět a ještě by vznikl větší flek od rozlézání toho ředidla s rozpuštěným asfaltem dřevem.
Je to zkrátka v celé výšce té parkety.
Zbrousit celou plochu a namořit na nějaký tmavý odstín, aby se to opticky maskovalo. Jak by to změnilo vzhled místnosti, na to má fantazie nestačí.

Zdravím všechny.

řešíme podobný problém.

Nám přijde, že ten tér vzlíná mezi parketami (ne skrz ně) - seškrábl jsem to nožem a poměrně lehce jsem se dostal na čisté dřevo.

Zkusíme ho tedy seškrábat celý a uvidíme jestli to bude pokračovat (a taky jestli je to prolezlé nebo ne - parkety jsou přeci jen z tvrdého dřeva) - je to jen v jednom pokoji a na místě kam dopadá polední slunce

PS:
Měl jsem takovou ideu, že když to seškrábeme, vyspárujeme tmelem a dobře zalakujeme, tak už nebude mít ten tér kudy prosakovat.
Lak a tmel budou působit jako neprostupná poklička - co myslíte, je to možné, že by to takto fungovalo?

Tam snad žádné tak velké spáry nejsou. A jestli, tak tam bydlí ten asfalt a je to vlasová mezírka. Tak si to neumím představit v praxi jak je vyčistit bez viditelného odrbání hran jednotlivých parket.
Kdyby měla být mezi parketami spára hodná toho jména, je něco špatně a na to je podlahář.

Já stavěl za komunistů, parkety (přesně vlýsky) mám v celém baráku (kromě koupelky, WC a kuchyně). Byly dvě možnosti, na co lepit:
- parkelit (asfalt za studena)
- vlysex
Náš dvorní parketář vybral parkelit. Vlysex přirovnával strukturou spíše k penetráku, která parkety "neudrží" či co. Za pětadvacet let, co tu bydlíme, nepozoruji žádné problémy, nic černého ven neleze. Ťuky ťuk.

Souvislost (kvalitativní) s dnešními výrobky nemusí být žádná. Vezměme například Gothajský salám z roku 1985 (odkudkoliv) a 2013 (ze supermarketů ve slevě), také se to nedá srovnávat.

Tak to máš z prpekla štěstí. Bydlíme ve "dvouletkovém" domě z roku 52. Sídliště (jinak velice příjemné) bylo první u nás stavěné "proudovou metodou" navíc mukly. Takže nerovnosti podlahy jsou vyrovnány vrstvou asfaltu, místy i více než 2 cm, který právě díky té silné vrstvě a navíc mizerné kvalitě - za pokojové teploty je skoro tekutý - neustále vzlíná. Nechci strašit, ale skončili jsme tak, že v obýváku máme na parketách vrstvu papíru, na ní vrstvu igelitu a navrch koberec a všechno od asfaltu...